O rozdysponowaniu 500 mln zł wsparcia na remonty i budowę dróg lokalnych - jako drugiej transzy środków na ten cel w tym roku – informował w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki (wcześniej na drogi powiatowe i gminne rząd rozdysponował 800 mln zł).

Jak podkreślił podczas briefingu wojewoda Ćwik, liczba zadań zakwalifikowanych do realizacji w Małopolsce stawia to województwo na pierwszym miejscu pod tym względem wśród wszystkich regionów w kraju. „Zakwalifikowane inwestycje są równomiernie rozłożone w całym województwie – staraliśmy się brać też ten czynnik pod uwagę” - zaznaczył.

Według niego fakt, że rządowe współfinansowanie może sięgać aż 80 proc. wartości zaplanowanego zadania pozwala na skorzystanie z niego także samorządów o słabszej kondycji finansowej. „W wielu miejscach w Małopolsce mamy zadania, które czekają na realizację od wielu lat – teraz stanie się to możliwe” - zaznaczył wojewoda.

Na przedstawionej liście zadań ostatecznie zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach rządowego programu znalazło się 57 inwestycji o łącznej wartości 49,3 mln zł. Dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie dla nich prawie 35,8 mln zł. Na liście rezerwowej znalazło się 13 zadań.

Najdroższa – opiewającym na prawie 4,9 mln zł jest przebudowa ul. Batalionów Chłopskich w Krzeszowicach. Budżetem przewyższającym 2 mln zł dysponują także takie inwestycje jak: rozbudowa drogi gminnej Szczepanowice – Gliniki w gminie Pleśna, przebudowa drogi gminnej Sławkowice – Bilczyce w gminie Biskupice oraz przebudowa drogi i chodników na oś. Paderewskiego w Jawiszowicach w gminie Brzeszcze.

Wojewoda Ćwik podkreślił, że są to kolejne środki, jakie Małopolska otrzymała w tym roku z programów rządowych. Wcześniej z budżetu MSWiA przyznano 64,5 mln zł na odbudowę infrastruktury komunalnej po klęskach żywiołowych oraz 23,3 mln zł na stabilizację osuwisk, a także ponad 57 mln zł w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016– 2019.

W poniedziałek resort inwestycji i rozwoju poinformował, że obecne wsparcie w łącznej wysokości 500 mln zł przeznaczone zostanie w całej Polsce na remonty i budowę 561 km dróg powiatowych i gminnych, 64 skrzyżowań z drogami krajowymi i wojewódzkimi, 235 km chodników i ścieżek rowerowych, 26 mostów i 302 bezpieczne przejścia dla pieszych.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński dziękował wojewodom za współpracę przy rozdysponowaniu 500 mln zł na lokalne inwestycje drogowe i zapowiedział, że kolejnym etapem będzie podpisywanie umów na dofinansowanie poszczególnych zadań.

"Dzięki wsparciu rządu będziemy mieli 350 km nowych albo zmodernizowanych dróg gminnych oraz 211 km dróg powiatowych" – mówił w poniedziałek Kwieciński. Dodał, że z tych inwestycji skorzysta 330 gmin, 70 powiatów oraz 21 miast na prawach powiatów.

W poniedziałek premier Morawiecki podtrzymał deklarację, że jesienią tego roku utworzony zostanie fundusz w wysokości 5 mld zł, z którego pieniądze będą wydawane na trasy lokalne.(PAP)

autor: Rafał Grzyb