O liście wniosków z woj. warmińsko-mazurskiego zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności regionów przez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej wojewoda poinformował w środę na konferencji prasowej. O programie tym mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Na budowę i remonty dróg gminnych i powiatowych w całym kraju rząd przeznaczył w tym roku 1,3 mld zł, czyli o 500 mln zł więcej niż pierwotnie planowano.

Jak podał wojewoda Chojecki, Warmia i Mazury z dodatkowej puli otrzymały ponad 29,8 mln zł, które zostały rozdzielone na 22 projekty gminne i pięć powiatowych. Kolejnych 11 inwestycji umieszczono na liście rezerwowej.

"Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem samorządów, stąd wybór był niezwykle trudny. Staraliśmy się, żeby były to inwestycje równomiernie rozłożone w całym województwie" - mówił.

Według danych Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, z gmin i powiatów wpłynęły 134 wnioski na łączną kwotę dotacji 175 mln zł. W ocenie wojewody, atrakcyjność tych dotacji wynikała m.in. z wyższego niż dotychczas poziomu dofinansowania - mniej zamożne samorządy mogły obecnie uzyskać wsparcie na poziomie nawet 80 proc. kosztów inwestycji.

Chojecki zwrócił uwagę, że najwyższe dotacje otrzymał powiat elbląski i gmina Sępopol. Jak tłumaczył, są to obszary, na których dochodzi do regularnych podtopień niszczących stan infrastruktury drogowej. Jego zdaniem, uzyskanie dotacji z budżetu państwa umożliwi tamtejszym samorządom zrealizowanie inwestycji, z którymi nie były w stanie poradzić sobie od wielu lat.

Powiat elbląski uzyskał maksymalną możliwą dotację - 5 mln zł, które przeznaczy na przebudowę drogi w Gronowie Elbląskim oraz remont drogi Zwierzno - Markusy - Krzewsk. Gmina Sępopol otrzymała ponad 3,2 mln zł na przebudowę kilku ulic w tej miejscowości. Podobną kwotę dotacji przyznano powiatowi piskiemu na przebudowę drogi Karpa - Turośl - Pisz.

Wojewoda Chojecki przypomniał również, że obecne wsparcie, które pochodzi z jednorocznego programu, to nie jedyne pieniądze na remonty dróg lokalnych na Warmii i Mazurach. Wcześniej województwo otrzymało na ten rok ok. 47 mln zł z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

(PAP)

autor: Marcin Boguszewski