Jak poinformował resort w komunikacie "środki rezerwy subwencji ogólnej przeznaczane są na dofinansowanie inwestycji na drogach publicznych powiatowych i wojewódzkich oraz na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych w granicach miast na prawach powiatu".

Oprócz tego na "utrzymania rzecznych przepraw promowych o średnim natężeniu ruchu w skali roku powyżej 2000 pojazdów na dobę, wskazanych przez ministra właściwego do spraw transportu - w kwocie nie mniejszej niż w roku bazowym oraz remontu, utrzymania, ochrony i zarządzania drogami krajowymi i wojewódzkimi w granicach miast na prawach powiatu" - dodano.

Szczegóły naboru na 2019 r. można znaleźć na stronie MI (https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rezerwa-subwencji-ogolnej)

Ministerstwo przypomina, że "rezerwa subwencji ogólnej funkcjonuje od 1999 r. Corocznie środki dzielone są według ustalonych kryteriów uzgodnionych wspólnie przez stronę rządową i samorządową. Rezerwa jest tworzona co roku w budżecie państwa na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dysponentem środków jest minister właściwy do spraw finansów publicznych, działający w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, po zasięgnięciu opinii reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego".

Reklama

W komunikacie czytamy również, że "w 2018 roku dofinansowanie o łącznej wartości 336 mln zł uzyskało 150 jednostek samorządu terytorialnego w tym: 16 województw, na kwotę 40,2 mln zł. 103 powiaty, na kwotę 189,5 mln z oraz 31 prezydentów miast na prawach powiatu, na kwotę 106,2 mln zł". "Prezydent Świnoujścia na utrzymanie rzecznych przepraw promowych otrzymał 23 mln zł" - dodano.

Wykaz zadań dofinansowanych w 2018 r. jest dostępny na stronie MI (https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rezerwa-subwencji-ogolnej-2018) (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt