Jak poinformowała PAP rzeczniczka oddziału GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus, w tym roku wśród najważniejszych inwestycji będzie kontynuacja budowy drogi S19. Przypomniała, że trwa projektowanie na sześciu odcinkach S19 od Lasów Janowskich do Sokołowa Małopolskiego.

„W 2019 r. planowane jest złożenie przez wykonawców wniosków o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz rozpoczęcie robót budowlanych. Wyjątkiem są odcinki Nisko – Podgórze i Kamień - Sokołów Młp., na realizację których umowy podpisano najpóźniej, co oznacza, że proces projektowania dopiero się rozpoczął, a więc uzyskanie decyzji ZRID także będzie odpowiednio późniejsze” – dodała.

Kontynuowane będą też prace projektowe dla odcinków trasy Via Carpatia na południe od Rzeszowa. Na dwóch odcinkach tej trasy: węzeł Rzeszów Południe - węzeł Babica i węzeł Miejsce Piastowe - węzeł Dukla gotowe będą w tym roku koncepcje programowe.

Jak zaznaczyła Rarus, w 2019 roku planowane jest oddanie do ruchu obwodnicy Sanoka, która będzie częścią drogi krajowej nr 28.

Z kolei roboty ziemne powinny rozpocząć się przy budowie obwodnicy Niska i Stalowej Woli oraz przy rozbudowie drogi krajowej nr 94 na odcinku Łańcut – Głuchów.

Rarus podkreśliła, że w bieżącym roku na Podkarpaciu realizowane będą nie tylko duże inwestycje drogowe. „Planujemy także remonty i przebudowy istniejących dróg, mostów czy też działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego” – powiedziała.

Wśród tych zadań będą m.in. budowa chodników przy DK 94 w Korczowej i przy DK77 na odcinku Orły – Żurawica. Rozpocznie się również budowa systemu łączności alarmowej na odcinkach autostrady A4.

W tym roku kontynuowana będzie też przebudowa DK28 na odcinku Siepietnica-Trzcinica i rozbudowa DK84 Lesko–Glinne. „Planujemy też likwidację osuwisk przy drogach krajowych w Tylawie i Trzcianie” – powiedziała Rarus.

W planach rzeszowskiego oddziału GDDKiA jest też m.in. remont mostu na DK9 na w Nowej Dębie oraz opracowanie dokumentacji i rozpoczęcie remontu wiaduktu na DK19 w Zarzeczu. Wyremontowany będzie też most na DK 94 w Przeworsku.