List intencyjny w sprawie tej inwestycji został podpisany w poniedziałek w Mielcu. Podpisy pod nim złożyli prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, starosta mielecki Stanisław Lonczak oraz prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Jak powiedział Ortyl, budowa wiaduktu jest rozwiązaniem, które w tym miejscu jest konieczne.

Marszałek przypomniał, że PKP PLK dołącza do porozumienia zawartego w czerwcu br. przez samorządy miasta, powiatu i województwa, które ustalało podział zadań i kompetencji przy budowie obiektu.

Podpisany w poniedziałek list intencyjny dotyczy współpracy przy budowie wiaduktu drogowego w Mielcu, który zastąpi dotychczasowe przejazdy kolejowo-drogowe w ciągu ul. Kosmonautów oraz ul. Orlej.

Sygnatariusze listu przewidują wspólne przygotowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych. W podpisanym liście strony wyrażają wolę budowy wiaduktu w ramach realizowanych na terenie województwa podkarpackiego projektów kolejowych, które dofinansowane są z programów unijnych. Zasady współpracy w zakresie realizacji i finansowania kolejnych etapów inwestycji mają zostać określone w odrębnych porozumieniach.

Obecnie PKP PLK modernizuje linię kolejową nr 25. Modernizacja obejmuje m.in. przebudowę stacji Mielec, gdzie powstaną m.in. nowy peron i przejście pod torami.

Trwają również pracę na odcinku Mielec – Kochanówka, na którym wymieniono już m.in. 11 km toru i przebudowano dwa przejazdy kolejowo – drogowe.

Budżet projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew - Mielec - Dębica” to ponad 246 mln zł, z tej kwoty dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego wynosi ponad 166 mln zł. (PAP)

autor: Wojciech Huk