Jak czytamy w przesłanym komunikacie, przekazane środki zostaną przeznaczone na „zakup 10 elektrycznych zespołów trakcyjnych, w tym 6 trzyczłonowych i 4 czteroczłonowych. Tym samym wycofany zostanie stary tabor kolejowy, liczący często 30-40 lat”.

„Realizacja projektu podniesie jakość życia mieszkańców, oferując im niezawodność przejazdu w komfortowych warunkach” - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Dodał, że „będzie to również promocja kolei jako niskoemisyjnego, przyjaznego pasażerom środka transportu”.

Zdaniem wiceszefa resortu rozwoju, zakup nowych pociągów „przyczyni się do poprawy dostępu do dużych ośrodków miejskich, takich jak Szczecin, ale też portów morskich, centrów turystycznych, miejscowości wypoczynkowych, co w perspektywie pozytywnie wpłynie na rozwój regionu i lokalnych samorządów”.

„Dodatkowo, Minister Rozwoju i Finansów wydał zgodę na przeznaczenie z budżetu państwa 2 mln zł na dofinansowanie projektów z zakresu modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej samorządu województwa” - napisano w komunikacie.

Jak poinformował Hamryszczak, do tej pory samorząd Pomorza Zachodniego otrzymał 30,2 mln zł z ponad 83,6 mln zł zapisanych w Kontrakcie Terytorialnym Województwa Zachodniopomorskiego.(PAP)

autor: Marta Zabłocka

edytor: Marek Michałowski