"Już od czwartku zauważamy większy ruch pasażerów, którzy wybierają kolej w drodze na wielkanocne wyjazdy. Jako przewoźnik dalekobieżny na bieżąco monitorujemy frekwencję w naszych pociągach i w miarę możliwości technicznych dołączamy dodatkowe wagony do naszych składów" - powiedziała Zakrzewska.

"Więcej miejsc dla pasażerów pojawi się w pociągach kursujących na najpopularniejszych trasach między innymi do Krakowa, Trójmiasta, czy do Warszawy" - dodała.

Zakrzewska poinformowała, że pasażerowie podróżujący w okresie świątecznym mogą liczyć na pomoc informatorów mobilnych, którzy będą dyżurowali na dziesięciu największych dworcach kolejowych w kraju. Pomogą oni pasażerom ustalić dogodne przesiadki czy znaleźć odpowiedni peron.

Z kolei PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że w celu zapewnienia sprawnego ruch pociągów w okresie świątecznym, na polskiej sieci kolejowej pozostaje do dyspozycji około 170 zespołów szybkiego usuwania awarii i 20 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego.

Reklama

Spółka dodała, że w gotowości pozostanie 66 pociągów sieciowych, które mogą być wykorzystane w przypadku usterek sieci trakcyjnej. Dodatkowo na ośmiu stacjach, na wypadek awarii, zapewniono tzw. lokomotywy osłonowe, które w razie potrzeby mają być wykorzystywane do ściągania uszkodzonego taboru.

Jak informują PKP, nad bezpieczeństwem podróżnych na dworcach, stacjach i w pociągach będzie czuwać ponad 600 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei (SOK) na dobę, wspieranych przez policjantów i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Dodatkowe patrole pojawią się w ponad 150 pociągach pasażerskich. Funkcjonariusze SOK obecni będą również na szlakach kolejowych oraz w rejonach przejazdów kolejowo - drogowych, gdzie zadbają o bezpieczeństwo kierowców i pieszych.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski