Umowa dotyczy opracowania dokumentacji projektowej oraz budowy torów i urządzeń sterowania ruchem - poinformowała w czwartek rzeczniczka oddziału PLK w Lublinie Małgorzata Kwiatkowska.

Termin zakończenia prac związanych z ułożeniem nowego toru wyznaczono na wrzesień przyszłego roku. Koszty w 85 proc. mają być sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Trwa już modernizacja przystanku kolejowego Lublin-Północ oraz stacji w Świdniku - potrzebnych do uruchomienia połączenia z portem lotniczym. Na obu stacjach będą przebudowane perony i przejścia podziemne, powstaną usprawnienia dla niepełnosprawnych. Nowy kształt uzyskają układy torów, będą też nowe urządzenia do sterowania ruchem pociągów. Na ten cel przeznaczono 15,5 mln zł.

Port lotniczy w Świdniku ma być gotowy do końca przyszłego roku. Do jego terminala mają wjeżdżać szynobusy. Kolej zapowiada, że podróż pociągiem z Lublina na lotnisko będzie trwała kilkanaście minut krócej niż samochodem.

>>> Czytaj też: Polskie lotniska - jako jedyne będą gotowe na Euro 2012 (MAPA)