Pomimo znaczących nakładów na inwestycje infrastruktura w Polsce pozostawia wiele do życzenia, wynika z raportu Komisji Europejskiej na temat konkurencyjności polskiej gospodarki.

System dróg jest niewystarczający, a szczególnie wiele problemów związanych jest z koleją.

"Infrastruktura jest źródłem kolejnych wyzwań. Pomimo znacznych inwestycji w sieć dróg, infrastruktura drogowa jest nadal niewystarczająca, ale szczególnie problematyczny jest starzejący się system kolejowy, który nigdy w przeszłości nie cieszył się więcej niż niskim priorytetem. Obecnie podjęto pewne pomniejsze reformy" - głosi raport.

Komisja przypomina, że w 2012 r. zmieniono zarząd państwowych kolei i powołano grupę zadaniową, której celem jest monitorowanie realizacji projektów kolejowych, w których wykorzystywane są środki unijne. Zwiększono także budżet regulatora rynku.

"Jednakże te wydarzenia nie przyniosły jak dotąd efektów; potrzebne jest wyraźne polityczne i finansowe zaangażowanie rządu" - stwierdza KE.

Reklama

W raporcie zwrócono także uwagę na nierówny rozwój sieci drogowej, skoncentrowany na dużych miastach. KE podkreśla też, że ceny energii w Polsce są wysokie ze względu na niewystarczająca konkurencyjność na tym rynku; przypomina też o starzejącej się infrastrukturze w segmencie wytwarzania energii.

W zakresie infrastruktury teleinformatycznej, Polska miała (wg danych z 2011 r.) najniższy w UE zasięg usług dostępu do szerokopasmowego internetu, zauważyła także Komisja.

>>> Polecamy: Celejewski: Konkurencja na kolei jest potrzebna, ale nie na zasadzie dumpingu