Inwestycja zacznie się w Wysokiem Mazowieckiem na skrzyżowaniu ulic Białostockiej i Warszawskiej gdzie powstanie rondo i od tego miejsca będzie przebudowane 2,5 km drogi wojewódzkiej w stronę Białegostoku - poinformował PAP urząd marszałkowski w Białymstoku.

To pierwszy etap inwestycji na 20-km odcinku Roszki Wodźki-Wysokie Mazowieckie na drodze wojewódzkiej z Białegostoku do Wysokiego Mazowieckiego. Droga ta ma być w przyszłości w całości rozbudowana, zmodernizowana, powstaną obwodnice miejscowości Brok i Mazury.

Wykonawcą prac na 2,5 km odcinku jest konsorcjum firm z liderem - Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego. Wykonawca ma rozpocząć prace budowlane w ciągu dwóch najbliższych tygodni, prace mają być zakończone w grudniu 2020 r. Inwestycja jest finansowana z budżetu województwa podlaskiego - poinformował urząd marszałkowski.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że droga wojewódzka z Białegostoku do Wysokiego Mazowieckiego jest ważna komunikacyjnie, ale w złym stanie technicznym. Zaznaczył, że podpisana w środę umowa rozpoczyna realizację "bardzo ważnej inwestycji, czyli de facto drogi Białystok-Wysokie Mazowieckie".

"To jest tylko pierwszy etap tej inwestycji, czyli odcinek ponad 2 km" - mówił marszałek. Dodał, że cała droga Białystok-Wysokie Mazowieckie jest dla regionu ważna, deklarował starania o dokończenie modernizacji całej tej drogi i znalezienie pieniędzy na ten cel. Mówił, że będą pochodzić albo z budżetu województwa, albo z UE z obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 lub z nowej unijnej perspektywy finansowej. Wyraził nadzieję, że za kilka lat cała droga Białystok-Wysokie Mazowieckie będzie zmodernizowana.

Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko podkreślił, że droga z Białegostoku do Wysokiego Mazowieckiego jest jedną z najbardziej obciążonych komunikacyjnie tras w regionie, jest bardzo potrzebna mieszkańcom i firmom.

Inwestorem jest Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich (PZDW). PZDW podało, że jeszcze we wrześniu będą otwierane oferty w przetargu na nadzór inwestorski.

>>> Czytaj też: Samochód, któremu nigdy nie zabraknie paliwa? Toyota testuje auto napędzane słońcem [ZDJĘCIA]