Ministerstwo skarbu zarządziło zamrożenie amerykańskich aktywów firmy oraz jej szefa Didiera Casimiro. Szwajcarska filia Rosnieftu i Casimiro "pośredniczyli w sprzedaży i transporcie wenezuelskiej ropy naftowej" - przekazał w oświadczeniu minister Steven Mnuchin. Strona amerykańska dała innym przedsiębiorstwom 90 dni na zakończenie współpracy z umieszczoną na czarnej liście firmą. Ponownie wezwała przy tym do zerwania wszelkich interesów z rządem Maduro.

Władze w Waszyngtonie podkreślają, że sankcje stanowią część szerszych działań i nie powinny wpłynąć na ceny na światowych rynkach. Rosnieft - wskazano - odpowiada za znaczną część eksportu wenezuelskiej ropy, a jego pomoc dla Maduro zapewnia mu kluczowe dla utrzymania władzy finanse.

Zgodę na umieszczenie filii Rosnieftu na czarnej liście wydał prezydent USA Donald Trump - informuje Reuters, powołując się na źródło w amerykańskiej administracji. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo miał rozmawiać o tej sprawie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w sobotę na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Wenezuela pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, odkąd w styczniu 2019 roku Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął kolejną kadencję jako prezydent kraju, a przewodniczący parlamentu i przywódca opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Rząd Maduro wspierają m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja.

Reklama

>>> Czytaj też: Wiceminister Rosji: Gazociąg Nord Stream 2 powstanie na przełomie 2020 i 2021 roku