Rozwiązania Tarczy 4.0 nie naruszają niezależności samorządu terytorialnego - podkreślała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wystąpieniu podczas środowego posiedzenia Sejmu.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, którego pierwsze czytanie odbywa się w Sejmie.

Jeszcze przed przystąpieniem do rozpatrywania projektu, poseł Lewicy Piotr Zgorzelski zarzucił rządowi, że po wejściu w życie jego przepisów "na wniosek urzędnika będzie można zwalniać pracowników samorządowych, a także likwidować etaty i obniżać urzędnikom samorządowym pobory". "Taki prezent w dniu 30. rocznicy uchwalenia samorządu terytorialnego jest po prostu skandalem, bo jest to złamanie autonomii ustrojowej samorządu" - powiedział.

Emilewicz zdecydowanie odrzuciła te zarzuty. "30 lat temu odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w powojennej historii Polski. Reforma samorządowa jest bezsprzecznie oceniana wciąż jako jedna z najlepiej wykonanych reform po 89 roku w Polsce. Jesteśmy z tego dumni i czujemy się współtwórcami tych reform" - mówiła. Podkreśliła również, iż cieszy się, że rocznica ta przypada akurat w dniu dyskusji nad kolejną ustawą w ramach Tarczy antykryzysowej, której - jak powiedziała - istotne zapisy dotyczą właśnie samorządu.

"To dla tych samorządów przygotowaliśmy rozwiązania, które ułatwią im przejście trudnego czasu pandemii. One dotyczą przede wszystkim finansowego" - opisywała.

Reklama

Jak dodała, w projektowanej ustawie znalazły się też zapisy dotyczące zakresu prawa pracy. "Wczoraj autopoprawką rząd przyjął korektę, która mówi o swobodzie dysponowania w zakresie sektora finansów publicznych, ale tylko instytucji centralnych" - powiedziała, wskazując, że jeśli chodzi o instytucje samorządowe "nie będzie możliwości złamania de facto reguły dotyczącej możliwości ingerowania przez Prezesa Rady Ministrów w zakres obowiązywania i pracy samorządów terytorialnych".

Podkreślała, że projekt został wypracowany wspólnie ze Związkiem Miast Polskich, Unią Metropolii Polskich i Unią Miasteczek Polskich.

>>> Czytaj też: Projekt tarczy antykryzysowej 4.0. Cięcia etatów bez spadku obrotów