Cięcia, które stanowią około 1 proc. załogi Novartisu, zostaną zrealizowane w okresie trzech-pięciu lat oraz zapewnią oszczędnosci w wysokości przeszło 200 mln dolarów rocznie – podaje komunikat szwajcarskiej firmy z siedzibą w Bazylei.

Novartis zamierza zamknąc fabrykę w szwajcarskim Nyon, gdzie produkuje sie leki sprzedawne bez recepty oraz zakłady chemiczne w Bazylei I we włoskim Torre. W czwartym kwartale na ten cel firma odpisze około 300 mln dolarów.

Z powodu przedsięwzięć oszczędnościowych w Europie szwajcarski producent został zmuszony w tym roku do obniżenia cen o około 5 proc. – powiedział we wtorek reporterom dyrektor zarządzający Joe Jimenez. Uchylił się on natomiast od podania przewidywanych obniżek w przyszłym roku.

W Szwajcarii fima zlikwiduje 1100 miejsc pracy. Cześć pracowników działu badawczego zostanie przeniesiona ze Szwajcarii do USA. Koncern doda 700 etatów w Chinach i Indiach w sferze zarządzania danymi i monitoringu badań klinicznych.

Zyski koncernu za trzeci kwartał, z wyłączeniem niektórych kosztów, wzrosły o 12 proc. do 3,54 mld dolarów wobec 3,15 mld dolarów przed rokiem. Sprzedaż zwiększyła się o 18 proc. do 14,8 mld dolarow. Tylko obroty Alconu, oferującego linię leków na oczy oraz sprzedaż soczewek kontaktowych Ciba Visio wyniosły 2,5 mld dolarów.