Na system Google’a przypada 52,5 proc. sprzedanych smartfonów, co oznacza podwojenie udziału w rynku w porównaniu z sytuacja sprzed roku. Chociaż część konsumentów zwlekała z decyzją zakupu telefonu czekając na ostatni model iPhone’a koncernu Apple, sprzedaż smartfonów wzrosła aż o 42 proc.

Dlaczego wygrywa Android?

„Na rzecz Androida przemawiają bardziej masowe oferty rynkowe, słabsza konkurencja oraz brak nowych ekscytujących produktów z alternatywnymi systemami operacyjnymi” – mówi Roberta Cozia, analityk europejskiego oddziału Gartnera mieszczącego się w angielskim Egham.

Nokii nie wyszło z Symbianem, zaczyna z Windows Phone

W porównaniu z poprzednim kwartałem udział smartfonów w ogólnej sprzedaży telefonów komórkowych powiększył się o jeden procent do 26 proc. System Symbian fińskiej Nokii stracił prawie 20 proc. w zestawieniu z ubiegłym rokiem utrzymując już tylko 16,9 proc. rynku. W modelach Nokii przewidzianych do sprzedaży w tym miesiącu koncern przestawia się na system Windows Phone komputerowego giganta Microsoftu. Samsung, który jest producentem serii Galaxy w smartfonach z Androidem, po raz pierwszy został największym na świecie producentem smartfonów.

W tym czasie spada produkcja telefonów komórkowych

Globalna produkcja wszystkich telefonów komórkowych wzrosła w trzecim kwartale o 5,6 proc. do 440,5 mln sztuk – twierdzi Gartner. Wzrost jednak wyraźnie zwolnił z 35 proc. przed rokiem i 16,5 proc. w poprzednim kwartale. Nokia utrzymała pozycję lidera z udziałem rynku rzędu 23,9 proc., wspinając się z 22,8 proc. w drugim kwartale. W czołowej piątce są także Samsung, LG Electronics, Apple i ZTE Corp.

Kanadyjska firma Research In Morion, producent telefonu BlackBerry, straciła w porównaniu z zeszłym rokiem 4,4 proc., poprzestając na 11-proc. udziale w rynku smartfonów.