Najcenniejszą częścią majątku Kulczyka są akcje warte ponad 7 mld złotych akcje SABMillera, producenta piwa z RPA, który jest właścicielem między innymi Kompanii Piwowarskiej oraz takich marek jak Grolsch, Pilsner Urquell, Tyskie czy Lech.

Kulczyk kontynuuje również inwestycje w poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest właścicielem m. in. notowanego na londyńskiej giełdzie Ophir Energy, specjalizującego się w pracach poszukiwawczych pod dnem morza. W 2011 r. najbogatszy Polak zainteresował się deltą Nigru i kupił od Shella 40 proc. udziałów w licencji dającej dostęp do złóż węglowodorów. Ponadto Strata Limited, spółka z 15-proc. udziałem Kulczyk Investments (KI), zajmuje się rudami żelaza w Kongu. Kulczyk ma również w planach projekty poszukiwawcze w Ameryce Południowej.

W Polsce o Kulczyku głośno jest głównie w związku z budową Autostrady Wielkopolskiej. Liczące są również energetyczne inwestycje Kulczyka, czyli grupa energetyczna skupiona wokół Polenergii. Tworzą ją takie firmy jak gazowa Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, kupiona w 2011 r. za 300 mln zł od inwestora zagranicznego, czy giełdowy PEP, dostawca rozwiązań dla energetyki.

Warto wspomnieć także o Kulczyk Real Estate Holding i Kulczyk Silverstein Properties, spółce joint venture specjalizującej się w nieruchomościach komercyjnych na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Pierwszy milion był od ojca

Zanim zajął się biznesem, Jan Kulczyk pracowała dwa lata w Instytucie Zachodnim PAN, w którym obronił doktorat z prawa międzynarodowego.

Ostatecznie jednak górę wzięła rodzinna żyłka do robienia interesów. Zarówno ojciec, jak i dziadek Jana odnosili bowiem sukcesy w biznesie. To właśnie Henryk Kulczyk podarował Janowi pierwszy milion dolarów, za który w 1981 roku założył polonijną firmę handlową - Interkulpol.

W 1988 roku Jan został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce, a w 1991 roku założył firmę Kulczyk Holding, obecnie jedną z największych grup kapitałowych w Polsce. Jan Kulczyk jest obecnie przewodniczącym rady nadzorczej Kulczyk Holding. Spółka wchodzi w skład utworzonej w 2007 międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investment House i formalnie zarządza aktywami grupy w Polsce.

Po tym, jak w 2004 roku okazało się, że Jan Kulczyk był zamieszany w Aferę Orlenu, biznesmen wyjechała z Polski i zamieszkał w Londynie, skąd zaczął planować międzynarodowe inwestycje. W 2007 powołał w tym celu dom inwestycyjny Kulczyk Investment House, który ostatecznie przyjął nazwę Kulczyk Investments.

W 2006 roku Kulczyk rozwiódł się z żoną – Grażyną. Kulczykowie nie ujawniają, jak podzielili fortunę. Z relacji prasowych wynika, że jej część krajowa przypadła Grażynie Kulczyk pozostawił krajowy majątek, do którego należy między innymi Stary Browar w Poznaniu.