Rada Nadzorcza Polskiego LNG odwołała Zbigniewa Rapciaka ze stanowiska prezesa - poinformowała spółka na swojej stronie internetowej. Jednocześnie Rada Nadzorcza wydelegowała Rafała Wardzińskiego do pełnienia obowiązków prezesa na trzy miesiące.

W komunikacie nie podano przyczyn odwołania Rapciaka.

Zbigniew Rapciak był członkiem zarządu Polskiego LNG od kwietnia 2009 r., a od lipca 2009 r. prezesem. Wcześniej był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury. W latach 2002-2008 pracował na stanowisku dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Wcześniej był wiceprezesem Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad w Warszawie oraz dyrektorem Oddziału Południowo-Wschodniego Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Krakowie. W latach 1995-1999 był dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Krakowa, a wcześniej zastępcą dyrektora naczelnego Wojewódzkiej Dyrekcji Dróg Miejskich w Krakowie oraz zastępcą kierownika Obwodu Rejonu Dróg Publicznych w Krakowie.

Zbigniew Rapciak jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył także podyplomowe studium z zakresu zarządzania i finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Zadaniem spółki Polskie LNG S.A. jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego - drogą morską - praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Reklama

Spółka została powołana w 2007 r. przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Spółka została powołana w 2007 r. przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Na mocy uchwały Rady Ministrów z sierpnia 2008 r. właścicielem Polskiego LNG został Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. W grudniu 2008 r. Gaz-System nabył 100 proc. udziałów Polskiego LNG. 1 stycznia 2010 r. spółka Polskie LNG została przekształcona w spółkę akcyjną.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska, decyzja o odwołaniu Rapciaka ze stanowiska prezesa spółki Polskie LNG została podjęta jednogłośnie przez Radę Nadzorczą po przeprowadzeniu audytu spółki. Został on przeprowadzony na zlecenie Rady Nadzorczej.

"Rada Nadzorcza na podstawie wyników audytu miała zastrzeżenia do prowadzenia spraw spółki. Raport z audytu wykazał niezadowalający poziom przestrzegania procedur oraz kontroli w zakresie wydatkowania środków finansowych" - zaznaczyła.

Gaz-System poinformował, że Wardziński jest członkiem Rady Nadzorczej Polskiego LNG i zastępcą dyrektora Departamentu Spółek Kluczowych w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie od 2008 roku nadzoruje budowę terminalu LNG. Aktywnie uczestniczył w pracach nad specustawą dotyczącą budowy terminalu LNG. Brał udział w rządowych negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie przyznania funduszy unijnych na realizację tej inwestycji. Zdobył doświadczenie w nadzorze spółek energetycznych będąc członkiem rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa: Grupy Lotos, PERN "Przyjaźń", Gaz-Systemu oraz Tauronu - podał Gaz-System.