Po raz pierwszy zwycięzcą rankingu "Forbesa" został paliwowy gigant Exxon Mobile, który wypracował w 2011 roku ponad 41 mld dol. zysku. Jest to najlepszy wynik ze wszystkich firm uwzględnionych w zestawieniu.

Na drugim miejscu listy znalazł się bank JPMorgan Chase. Zeszłoroczny zwycięzca miejsce w czołówce zawdzięcza przede wszystkim wysokiej wartości aktywom.

Trzecie miejsce utrzymał General Electric - firma posiada aktywa wyceniane na 717,2 mld dol.

Jeszcze dwie amerykańskie firmy znalazły się w rankingu "Forbesa": Berkshire Hathaway Warrena Buffetta i bank Wells Fargo.

Reklama

Azji nie straszny kryzys

Jednak to azjatyckie firmy wyszły obronną ręką z kryzysu, czego dowodem jest właśnie ranking "Forbesa". Jak zauważają jego twórcy, Azja nie aspiruje już do bycia centrum gospodarczym świata - ona już nim jest.

Jeszcze pięć lat temu Azja miał na liście "Forbesa" 571 przedsiębiorstw, Ameryka Północna - 770. Dzisiaj proporcje te są niemal odwrócone, przede wszystkim dzięki firmom chiński, które w zestawieniu mają już 136 przedsiębiorstw (184 razem z Hongkongiem), czyli o 92 więcej niż pięć lat temu. Także eksporterzy znad Zatoki Perskiej - Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie - zapracowali na tak dobry wynik. Ponadto po raz pierwszy w rankingu pojawił się w tym roku bank z Wietnamu.

Kryzys w państwach rozwiniętych procentuje również w krajach Ameryki Południowej. W tegorocznym rankingu reprezentuje ją 51 przedsiębiorstw, o 17 więcej niż przed pięcioma laty.

A jak sobie radzi Polska?

W tym roku Polska wprowadziła na listę "Forbesa" najwięcej firm w historii, czyli siedem. Do obecnych w zeszłym roku PKO BP, PGE, PKN Orlen, KGHM, PZU i PGNiG dołączyła Jastrzębska Spółka Węglowa, która na giełdzie jest dopiero od lipca 2011 roku.

Jadnak polskie firmy zajęły niższą pozycję niż rok temu, głównie z powodu załamania kursów akcji jesienią 2011 roku i spadku notowań złotego względem dolara o 15 proc. tego samego roku.

Najwyżej klasyfikowaną polską firmą została Polska Grupa Energetyczna, która wyprzedziła PKO PB, chociaż bank ten wypracował w zeszłym roku rekordowe 3,8 mld zł zysku.

Miedziany kombinat KGHM, który jest największym polskim globalnym przedsiębiorstwem, znalazł się dopiero na 832 miejscu listy.

ikona lupy />



Jak powstaje Global 2000

Ranking "Forbesa" przedstawia 2000 największych spółek publicznych na świecie. Sporządzając zestawienie jego twórcy brali pod uwagę cztery wielkości: sprzedaż, zysk netto, aktywa oraz wartość rynkową.