Władzę w szwedzkiej firmie przejmie teraz trzech synów Ingvara Kamprada - Peter, Jonas i Mathias.

48-letni Peter kilka miesięcy temu przejął kontrolę nad spółkę Ikano w Luksemburgu i to on kontroluje finanse rodziny Kampradów. 46-letni Jonad zasiadający w zarządzie Ingka Holding odpowiada za powstawanie nowych produktów. Najmłodszy, 43-letni Mathias jest związany ze spółką Inter Ikea Holding, która posiada wszelkie prawa do konceptu i marki Ikea - pisze Gazeta.pl.

Od założenia w 1943 roku Ikea była firmą zarządzaną rodzinnie, nigdy nie była notowana na giełdzie, niewiele było wiadomo o jej finansach.

Po raz pierwszy swoje częściowe wyniki finansowe Ikea opublikowała dopiero w 2010 roku. Decyzja zapadła po atakach ze strony byłego pracownika twierdzącego, że szwedzka firma ma wewnętrzną sieć szpiegów, a rodzina właścicieli ma powiązania z ruchem sekciarskim.

Ikea pod względem wartości znajduje się w ósmej dziesiątce najbardziej wartościowych marek świata. W maju BrandZ oraz firma badawcza Millward Brown opublikowały ranking 100 najbardziej wartościowych marek świata. Ikea zajęła w nim 89. miejsce, a jej wartość została oszacowana na 9,206 mld dol.