"Nasz stadion jest w grupie pięciu czołowych obiektów Europy, ale pod względem zarządzania nie jesteśmy nawet w środku tabeli, a raczej na końcu. Od początku przyszłego roku rozpoczynamy intensywne działania. Priorytetem będzie wynajęcie lóż biznesowych oraz powierzchni komercyjnej. Nie zamierzamy się jednak z tym nadmiernie śpieszyć. Chodzi także o to, aby wcześniej pokazać unikalność tego miejsca i tym samym wzmocnić jego wartość" - zaznaczył Herra podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Obecny na spotkaniu z mediami prezes Narodowego Centrum Sportu Michał Prymas poinformował, że zgodnie z wyliczeniami, stadion w 2013 roku przyniesie stratę 21 mln zł. Według biznesplanu przedstawionego przez poprzedniego szefa NCS Roberta Wojtasia obiekt miał już wówczas zarabiać.

"Sytuacja zmieniła się, gdyż wcześniej zakładano, że zyski ze sprzedaży nazwy obiektu, lóż i powierzchni komercyjnej będą wpływały od 1 stycznia. Obecnie planujemy, że kwestie te załatwione zostaną do września lub października. Do tego momentu wynajętych powinno zostać 70 procent lóż" - powiedział Prymas.

Reklama

"W 2014 roku przychody powinny przewyższyć koszty, a w kolejnym stadion powinien zarabiać na siebie" - wyliczał Herra.

Dotychczas z 65 lóż wynajęta została tylko jedna, mimo że wcześniej przedstawiciele NCS deklarowali zawarcie już kilkunastu porozumień.

"Ja też byłam zapewniana o tym umowach, ale po weryfikacji okazało się, że na piśmie jest tylko jedna. Poprzedni zarząd poradził sobie bardzo dobrze w kwestii budowy stadionu i rozmów z podwykonawcami. Nie oceniam pozytywnie zarządzania, czego konsekwencją była zmiana na stanowisku prezesa NCS oraz powierzenie roli operatora spółce PL.2012+" - zauważyła minister sportu Joanna Mucha.

Według planu przedstawionego przez Herrę, na stadionie, który był jedną z aren tegorocznych piłkarskich mistrzostw Europy, odbyć ma się co najmniej 10 imprez całostadionowych.

"Prowadzimy wiele rozmów w tym temacie, ale przyjęliśmy zasadę, że poinformujemy o nich, gdy zawarte będą już wszystkie umowy. Listę wydarzeń przedstawimy w lutym" - dodał Herra. Przyznał, że w dalszym ciągu prowadzone są rozmowy w sprawie siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz zorganizowania meczu Ligi Światowej siatkarzy.

Zaznaczył, że - poza działaniami biznesowymi - chce także w najbliższych miesiącach otworzyć stadion i jego okolice dla mieszkańców stolicy.

"Chcemy, żeby było to miejsce, gdzie można przyjść na spacer, pojeździć na rowerze, posiedzieć w ogródkach i odpocząć. Nie sprzyjają temu bramy i szlabany. W lutym obiekt będzie dostępny w godz. 10-18, a później chcemy ten okres stopniowo wydłużać. W wakacje to miejsce ma tętnić życiem" - zadeklarował.

Internauci mają mieć z kolei wpływ na to, jacy muzycy będą występować na Stadionie Narodowym. "W przyszłym roku na Facebooku będzie można na specjalnej liście życzeń wybrać, kogo chciałoby się posłuchać na żywo. W miarę możliwości postaramy się spełnić te marzenia" - powiedział Herra.