Obraz Richtera, który pobił rekord podczas nowojorskiej aukcji został namalowany na zmówienie firmy Siemens Elettra dla jej biur w Mediolanie, gdzie wisiał przez wiele lat. Dzieło przypominające starą, blaknącą czarno-białą, nieostrą fotografię, ukazuje centrum handlowe obok mediolańskiej katedry.

W 1998 roku płótno o wymiarach 2,75 x 2,9 m zostało sprzedane za sumę 3,6 mln dolarów. Po 15 latach jego cena wzrosła ponad dziesięciokrotnie. Tobias Meyer, dyrektor departamentu sztuki współczesnej domu aukcyjnego Sotheby's, określił wynik aukcji "ważnym osiągnięciem".

Obraz został zakupiony przez biznesmena i kolekcjonera sztuki Dona Bryanta, założyciela Napa's Bryant Family Vineyard. Nabywca obrazu nie ukrywa, że podskoczył, kiedy usłyszał młotek wieńczący aukcję.

"Wynik aukcji dosłownie mnie powalił. Jestem wielkim entuzjastą sztuki, a ten obraz po prostu kocham" - przyznał Bryant.

Reklama

Jak podkreślają znawcy sztuki, Richter jest najdroższym żyjącym malarzem. Jego minimalistyczne obrazy, które jak sam autor twierdzi "często żyją własnym życiem" osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Obraz "Świeca" namalowany w 1983 roku, sprzedano w Sotheby's w Londynie za 10,5 milionów euro.

Charakterystyczne dla jego twórczości są "Fotoobrazy" powstałe we wczesnych latach 60. XX wieku. Richter przerysowując fotografie (z czasopism albo albumów rodzinnych) i zamazując jeszcze świeżą farbę uzyskuje efekt nieostrego zdjęcia.

W ostatnich latach 81-letni malarz, żyjący obecnie w Kolonii, powraca do wielkoformatowych abstrakcyjnych płócien, które są rezultatem długiego i żmudnego procesu. Malarz nakłada kolor na płótno warstwa po warstwie, zwykle używając do tego drewnianej deski lub gumowej wycieraczki.

Prace Richtera były prezentowane między innymi w Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Musees royaux des Beaux Arts de Belgique w Brukseli, w Musem of Modern Art w Nowym Jorku, w National Art Museum of China w Pekinie i w National Portrait Gallery w Londynie.