"W wyniku prowadzonego śledztwa ujęto dwóch podejrzanych o dokonanie tego przestępstwa. To Anzor Gubaszew i Zaur Dadajew"- oświadczył Bortnikow. "Obecnie kontynuowane są operacyjne czynności śledcze"- dodał. O zatrzymaniu mężczyzn został już poinformowany prezydent Władimir Putin.

Według źródeł zbliżonych do śledztwa, na które powołuje się Interfax.ru, mężczyźni są bezpośrednimi wykonawcami zamachu. Został już odnaleziony samochód, którym mieli się poruszać. Zabezpieczono w nim ślady biologiczne, które pomogły wpaść na ślad przestępców, wykorzystano też analizę bilingów telefonicznych. "Jednak nie należy jeszcze stawiać kropki, trzeba znaleźć organizatorów i zleceniodawców mordu"- dodaje anonimowe źródło.

Borys Niemcow, jeden z najważniejszych opozycyjnych krytyków Putina, został zastrzelony dokładnie tydzień temu, 27 lutego, na moście koło murów Kremla, gdy spacerował tam z ukraińską modelką i obecną towarzyszką życia Anną Duricką. Nieznany sprawca wystrzelił w jego kierunku kilka kul. Cztery z nich trafiły Niemcowa w plecy. Zmarł na miejscu zdarzenia.

Anna Duricka na razie nie została wezwana do Moskwy na przesłuchanie, ale - jak powiedział jej adwokat Wadim Prochorow - może to wkrótce nastąpić. Kobieta 3 marca opuściła Moskwę i wróciła do Kijowa. Ukraińska prokuratura poinformowała, że w związku z tym, iż Duricka otrzymuje pogróżki, została jej przydzielona ochrona.
Rosyjski Komitet Śledczy rozpatruje różne wersje motywów zabójstwa, w tym polityczny i obyczajowy. Opozycja nie ma wątpliwości, że mord ma związek z działalnością Niemcowa. Miał on wkrótce opublikować raport dotyczący działań Rosji na Ukrainie.

>>> Czytaj też: Zagadka Niemcowa. Co naprawdę wiemy o jego śmierci?