Cześć środków trafi do polskiej Wrześni, w której budowana jest właśnie największa w Europie fabryka samochodów dostawczych Crafter. Start projektu zaplanowano na przyszły rok. Już dziś wystartował nabór do pracy w firmie. Zakład ma zatrudniać około 3 tys. osób. Wartość inwestycji szacowana jest na około 3,3 mld zł.

Volkswagen

Volkswagen

źródło: Materiały Prasowe

Winterkorn zastrzegł, że do kwoty 85 mld euro, należy doliczyć jeszcze 22 mld euro jakie niemiecka grupa wyłoży na podobne inwestycje w Chinach w fabryki swoje i swoich chińskich partnerów. W sumie koncern wyłoży więc na rozwój 107 mld euro.

- Ponad stumilionowy program inwestycyjny to jasny przekaz: robimy wszystko, by mieć pewność, że w 2025 r. Volkswagen Group będziemy największym producentem aut na świecie - dodał Winterkorn. 

>>> Czytaj też: Polska, Rosja, Niemcy. Jak nasza gospodarka wypada na tle wielkich sąsiadów?

Volkswagen

Volkswagen

źródło: Materiały Prasowe

W 2014 r. Volkswagen dostarczył na świecie ponad 10 mln aut i osiągnął z tego ponad 200 mld euro przychodu. Produkcja i sprzedaż okazała się też niezwykle opłacalna. Zysk operacyjny przekroczył 12,7 mld euro i był o miliard wyższy niż rok wcześniej.

Szef koncernu podkreślił, że pomimo kryzysu w Rosji, sprzedaż niemieckiego koncernu o cztery lata wyprzedziła plan. Ponad 10 milionów sprzedanych aut plasuje obecnie VW na drugim miejscu wśród sprzedawców aut na świecie. W zeszłym roku lepsza od Niemców była tylko Toyota, która sprzedała 10,23 mln aut. Trzeci w rankingu General Motors sprzedał dokładnie 9,92 mln sztuk samochodów. Wynik Volkswagena to 10,14 mln sztuk.