Celem porozumienia jest udzielenie Grecji kolejnego pakietu finansowego w wysokości 86 miliardów euro. Wstępny tekst porozumienia został przesłany do Grecji w sobotę, a wcześniej zaakceptowali go przedstawiciele ministerstw finansów strefy euro.

Jak podaje grecka gazeta „Kathimerini” na sobotnim spotkaniu wierzycieli z greckim ministrem finansów Euklidesem Tsakalotosem i ministrem gospodarki, infrastruktury i turystyki Jorgosem Stafakisem przedyskutowano prawie wszystkie warunki. Pozostałe kwestie dotyczące prywatyzacji mienia państwowego oraz energetyki, będą omawiane dziś po południu.

Obie strony chcą jak najszybciej osiągnąć konsensus, tak aby rząd grecki mógł przegłosować nowy pakiet reform najpóźniej w czwartek, 13 sierpnia. Na szczycie państw strefy euro, który odbyłby się następnego dnia, mógłby zostać przedstawiony ostateczny projekt porozumienia i rozpoczęłaby się procedura głosowania w parlamentach poszczególnych krajów unijnych. Pierwszy głosowałby parlament w Finlandii, a procedura miałaby zakończyć się 18 sierpnia. Wtedy Grecja mogłaby otrzymać w terminie pierwszą transzę pożyczki w wysokości 20-25 miliardów euro i spłacić kolejną ratę zadłużenia w Europejskim Banku Centralnym. A termin tej spłaty mija 20 sierpnia.

Fiński minister spraw zagranicznych Timo Soini oświadczył agencji Reutera, że Finlandia najprawdopodobniej nie będzie uczestniczyć w trzecim pakiecie pomocy finansowej dla Grecji.

>>> Polecamy: Cała prawda o emigrantach w Wielkiej Brytanii. Oto fakty, które Londyn woli przemilczeć