Węgierski rząd ogłosił dziś, że zaciągnięte w walutach obcych kredyty samochodowe i konsumenckie zostaną przewalutowane na forinty. 

Banki dokonają konwersji kredytów o wartości 305 mld forintów (1,1 mld dol.). Kredytobiorcy otrzymają 31 mld forintów dotacji na nowe kredyty – ogłosił dziś w Budapeszcie Mihaly Varga, węgierski minister gospodarki. Minister dodał, że dotacja będzie sfinansowana po części przez banki, a po części przez rząd.

„To krok milowy jeśli chodzi o pomoc gospodarstwom domowym w uwalnianiu się od ryzyka kursowego” – dodał minister Mihaly Varga.

W grę może wchodzić nawet 229 tys. kredytów, najczęściej denominowanych we frankach szwajcarskich.

Węgierski Bank Centralny będzie oferował bankom dodatkowe franki szwajcarskie, aby złagodzić wpływ przewalutowania na kurs forinta i utrzymać stabilność systemu bankowego.

To kolejny krok węgierskiego rządu, aby pomóc gospodarstwom domowym w uwolnieniu się od kredytów walutowych. Wcześniej Budapeszt dokonał przewalutowania kredytów hipotecznych. Decyzja o pomocy wobec zadłużonych we frankach zapadła po tym, forint zaczął się gwałtownie osłabiać wobec franka. Od początku 2010 roku wartość forinta spadła wobec szwajcarskiej waluty o 37 proc.

>>> Czytaj też: KNF przedstawił opinię ws. ustawy frankowej. Akcje banków poszybowały w górę