czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Bloomberg

Europa się otwiera, Szwedzi zostają w tyle. Kraj walczy z "dyskryminacją" w UE

2020-05-29

Łagodna reakcja Szwecji na pandemię Covid-19 dała obywatelom więcej swobody niż w większości państw Unii Europejskiej. Ale teraz, gdy inni członkowie Wspólnoty zaczynają radzić sobie z epidemią wirusa, Szwedzi ryzykują, że zostaną w tyle. »

Miliard dawek leku od GlaxoSmithKline. To nie szczepionka, ale pomoże wygrać z pandemią

2020-05-29

Koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline planuje wyprodukować 1 miliard dawek adiuwanta szczepionkowego – wzmacniacza, który ma ulepszyć działanie każdego rodzaju zastrzyków. Ma to pomóc w uodpornieniu organizmów jeszcze przed szczepionką na Covid-19.»

Los globalnej gospodarki zależy od naukowców. „Szczepionka zmieni wszystko”

2020-05-28

Część globalnej gospodarki nieśmiało zmierza w kierunku ponownego otwarcia. Jednak staje się coraz bardziej jasne, że pełne wyjście z najgorszego kryzysu od lat 30. XX wieku nie będzie możliwe, dopóki nie zostanie znaleziona szczepionka lub skuteczny sposób leczenia śmiertelnego koronawirusa. »

Pandemia obnażyła słabość rosyjskiej służby zdrowia [OPINIA]

2020-05-28

Gwałtowne rozprzestrzenianie się Covid-19 obciążyło rosyjską służbę zdrowia, która cierpi z powodu niedofinansowania oraz niedokończonych postsowieckiech reform – pisze w felietonie dla Bloomberga Clara Ferreira Marques.»

Na ślepo przez kryzys. Wiele gospodarek Zatoki Perskiej wciąż jest zagadką

2020-05-27

Dane statystyczne są kiepskim przewodnikiem po kryzysie szalejącym w gospodarkach Zatoki Perskiej, ponieważ kraje arabskie publikują je z wielkim opóźnieniem.»

Na nic lata zaciskania pasa. Wirus to nie jedyny problem tonącej niemieckiej gospodarki

2020-05-27

Pandemia koronawirusa przykryła problemy, z jakimi gospodarka Niemiec zmaga się już od dłuższego czasu. "Konsolidacja fiskalna z ostatnich 10 lat nie zwiększyła naszej zdolności do przetrwania obecnego kryzysu" – powiedział główny ekonomista Centre for European Reform Christian Odendahl.»

Ważą się losy wielkiego motoryzacyjnego sojuszu Francuzów z Japończykami

2020-05-26

Pandemia to chwila prawdy dla sojuszu francuskiego Renaulta raz japońskich Nissana i Mitsubishi.»

Dochody branży turystycznej mogą spaść w tym roku nawet o 1 bln dolarów

2020-05-26

Globalna i europejska turystyka ciągle znajdują się w trudnej sytuacji. Międzykontynentalny i międzynarodowy ruch jest zamrożony lub bardzo utrudniony. »

Producenci aut zaczną inwestować w kopalnie metali? „Budujemy łańcuch dostaw, który wcześniej nie istniał"

2020-05-25

Firmy wydobywcze, które starają się sfinansować projekty w celu zaspokojenia prognozowanego popytu na metale potrzebne do produkcji akumulatorów, groźbę załamania podaży postrzegają jako bodziec dla producentów pojazdów elektrycznych do inwestowania w kopalnie metali. »

W dobie nowej zimnej wojny tajne operacje mogą wrócić do łask [OPINIA]

2020-05-22

Choć tajne operacje są obarczone wysokim ryzykiem i dwuznacznością moralną, to bez nich być może Ameryka nie wygrałaby zimnej wojny. W dobie rywalizacji amerykańsko-chińskiej metody z tamtych czasów mogą znów wrócić do łask – pisze w opinii historyk i felietonista Bloomberga dr Hal Brands. »

Pozostawienie otwartej gospodarki niewiele dało? Szwecję może czekać największa recesja od czasów wojny

2020-05-21

Zastosowana przez Szwecję kontrowersyjna strategia wobec epidemii Covid-19 nie wymagała powszechnego zamknięcia gospodarki. Mimo to skandynawski kraj stoi dziś w obliczu największej recesji od czasów II wojny światowej. »

Wschód Europy zmierza w kierunku najgorszego kryzysu od czasów komunizmu

2020-05-20

Szkody spowodowane przez koronawirusa przygniotły gospodarki najszybciej rozwijającego się regionu Unii Europejskiej. Większość wschodnich członków Wspólnoty szybko zmierza w kierunku najgorszej recesji od upadku żelaznej kurtyny. »

Niemiecki MSZ: Chcemy jak najszybciej znieść ograniczenia w podróżach zagranicznych

2020-05-18

Berlin ma nadzieję, że poniedziałkowe rozmowy z partnerami z Unii Europejskiej zakończą się częściowym zniesieniem blokady międzynarodowych podróży. Zdaniem niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa ułatwiłoby to jego rodakom spędzenie tegorocznych wakacji poza krajem.»

Testy na przeciwciała Covid-19 mogą być niewypałem jak Theranos [OPINIA]

2020-05-18

Zasada „niech kupujący się strzeże” nie wystarczy w przypadku testów na przeciwciała Covid-19. Tu małe błędy mogą mieć ogromne konsekwencje – pisze Lionel Laurent w serwisie Bloomberg.»

Dystopijna przyszłość nadeszła. Ziemia częściowo nie nadaje się do życia

2020-05-18

Covid-19 spowodował śmierć ponad 300 tys. ludzi na całym świecie i pochłonął ogromne pokłady globalnej gospodarki. Pomimo zmniejszonej aktywności przemysłowej oraz zawieszenia podróży lotniczych i ruchu samochodowego, pandemia niejednoznacznie wpływa na stan planety. »

Akcje na giełdach są wyraźnie przewartościowane? Rośnie ryzyko pęknięcia bańki spekulacyjnej

2020-05-15

Największe nazwiska wśród inwestorów zaczynają skłaniać się ku stanowisku, że akcje są obecnie znacznie przewartościowane.»

Słynny wskaźnik R to nie wszystko. Duże ogniska epidemii są możliwe także przy dobrych statystykach [OPINIA]

2020-05-15

Władze na całym świecie mają nadzieję, że uda im się utrzymać wskaźnik R na poziomie poniżej 1, co oczywiście ma sens. Niemniej trzeba też pamiętać, że mamy tu do czynienia ze statystyką, a pojawienie się dużych ognisk epidemii jest możliwe także przy dobrych wskaźnikach - pisze felietonista Bloomberga, fizyk teoretyczny Mark Buchanan.  »

To czego jeszcze nie wiemy o pochodzeniu koronawirusa, może nas zabić

2020-05-14

Najlepsi wirusolodzy na świecie próbują rozwikłać tajemnicę: w jaki sposób śmiertelny koronawirus wyskoczył z dzikich obszarów wiejskich Chin do gęsto zaludnionych ludzkich miast? Jaki łańcuch mutacji genetycznych wytworzył ten patogen, że tak doskonale się maskuje i jednocześnie jest tak zaraźliwy? »

Chcesz uniknąć wypalenia zawodowego? Pracuj mniej i ignoruj „propagandę produktywności”

2020-05-14

Czas przeznaczony na regenerację jest kluczowy dla innowacyjności i produktywności pracownika – twierdzi cyfrowy antropolog Rahaf Harfoush.»

Engie ostrzega: Skutki kryzysu Covid-19 są niewielkie w porównaniu z przyszłym kryzysem klimatycznym

2020-05-13

Przy okazji wdrażania programów stymulujących gospodarkę rządy muszą nadać priorytet walce ze skutkami globalnego ocieplenia, ponieważ zmiany klimatyczne mogą spowodować o wiele większy chaos niż efekty pandemii koronawirusa – ostrzega tymczasowy dyrektor zarządzający Engie SA Claire Waysand. »