czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

GovTech, czyli jak zrealizować swoje pomysły, zarobić i pomóc społeczeństwu

2019-09-13

Inicjatywa GovTech ma służyć angażowaniu obywateli i przedsiębiorców w rozwiązywanie publicznych wyzwań informatycznych i technologicznych.»

Koniec z zawyżaniem liczby zrzeszonych w związkach zawodowych

2019-09-12

Nie tylko pracodawcy, lecz także same organizacje zakładowe zgłaszają zastrzeżenia co do liczebności poszczególnych zrzeszeń pracowniczych. W tle walka o wpływ na warunki pracy»

Wpisy do ksiąg wieczystych spowolnione przez ustawę

2019-09-12

Na wpis do ksiąg hipotecznych trzeba czekać nawet dwa razy dłużej niż zwykle. Sądy zasypała lawina wniosków w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego»

Młodzi pracownicy mogą mieć problem ze składkami ZUS za 2019

2019-09-12

Podatnicy do 26. roku życia, którzy nie złożyli oświadczenia o niepobieraniu zaliczek na PIT lub zrobili to, ale mają kilku pracodawców, będą mieli problem z odliczeniem w rocznym zeznaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne»

Chcesz spłacić kredyt przed czasem? Sąd orzeka na twoją korzyść

2019-09-12

Jeśli klient spłaci kredyt przed czasem, to wszystkie kwoty tego kredytu, a więc także np. płacone na samym początku prowizje, powinny zostać proporcjonalnie obniżone.»

Krzyżanowski: Nie ma jednego winnego kryzysu lekowego

2019-09-12

- Proces dystrybucji leków jest dynamiczny, więc przyczyny opóźnień w dostawie mogą być różne - uważa adwokat Juliusz Krzyżanowski z Baker McKenzie Polska. »

Inwestorzy widzą potencjał na Bałtyku

2019-09-12

Za dwa miesiące projekt specustawy dla polskich farm wiatrowych na morzu może ujrzeć światło dzienne. Branża nadal liczy, że pierwsza farma na naszym morzu stanie w 2025 r. Sama budowa zdaniem inwestorów będzie trwała ok. 3 lat»

Podpisy: pokaz wyborczej siły. Fałszerstwa "się zdarzają"?

2019-09-12

Podczas uzupełniania list poparcia nie obyło się bez wpadek i fałszerstw»

Ustawa o in vitro ochroniła zarodki, "zapomniano" o prawach kobiet

2019-09-12

Kobiety, które przed laty rozpoczęły leczenie metodą in vitro, straciły prawo do powstałych zarodków. Tak zadziałała ustawa z 2015 r. Teraz nawet jej twórcy mówią o luce w prawie, która wymaga zmiany»

Hoyle: Polska chce znacznie więcej niż F-35. To nas cieszy [WYWIAD]

2019-09-12

Dla nas Polska to centrum aktywności w regionie. Mamy tu największe biuro w Europie kontynentalnej. A w Mielcu największy zakład poza USA – mówi Jonathan Hoyle»

Słynna składka ZUS ma już trzy wersje. Wyborcy zasługują na precyzję [OPINIA]

2019-09-12

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem – brzmi znane powiedzenie. Na czas kampanii należałoby je skorygować. Gdy trwa, potrzebny jest wariant pośredni. Przekaz może oszczędny, ale maksymalnie precyzyjny. Gdy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konwecji PiS – jako gest wobec mniejszych firm – ZUS liczony od dochodu, wielu obserwatorów odczytało to jako zapowiedź totalnej rewolucji w systemie.»

Na ekspresówkę S7 czekamy od Euro 2012. Poczekamy jeszcze do 2025 r.

2019-09-12

Do dziś brakuje długich odcinków ekspresówki na Mazowszu czy w Małopolsce»

Split payment może być nawet tam, gdzie nie musi. Resort finansów potwierdza

2019-09-11

Sprzedawca, który tylko częściowo zbywa towary i usługi wrażliwe, będzie mógł wszystkie faktury oznaczać słowami „mechanizm podzielonej płatności”. Co więcej, nie naruszy prawa, gdy zastosuje takie oznaczenie, mimo że w ogóle nie musi tego robić.»

Wyższa płaca minimalna oznacza mniej zasiłków na dzieci

2019-09-11

Na rosnącym najniższym wynagrodzeniu zyskają tylko rodzice dzieci niepełnosprawnych.»

Podniesienie płacy minimalnej: będzie konieczna waloryzacja dłuższych kontraktów

2019-09-11

Firmy realizujące publiczne zlecenia nie powinny odczuć skokowego wzrostu minimalnej pensji. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce wszystko będzie zależało od budżetów zamawiających.»

Nadużywanie zleceń bez ograniczeń. Sytuację może uregulować rynek i podwyżka płacy minimalnej

2019-09-11

W najbliższym czasie inspektorzy pracy nie zyskają prawa do przekształcenia kontraktów cywilnoprawnych w umowy o pracę. Taką zamianę szybciej może wymusić rynek, w tym podwyżka płacy minimalnej.»

Kto zapłaci za frankowy cud? Banki muszą zapłacić [OPINIA]

2019-09-11

To część banków wprowadziła na polski rynek produkt w postaci kredytu indeksowanego, który z samego założenia był produktem skrajnie ryzykownym i który nawet teoretycznie nie mógł się okazać opłacalny dla kredytobiorców - pisze w opinii dr Jacek Czabański. »

Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców? System emerytalny pod presją kampanii

2019-09-11

Ugrupowania startujące w wyborach, chcąc zjednać sobie przedsiębiorców, obiecują im niższe składki na ZUS, ale w przyszłości może to oznaczać konsekwencje trudne do przewidzenia.»

Polska jest w przededniu robotyzacji na dużą skalę. Czy mamy się czego obawiać?

2019-09-11

To, na co stawiają pracodawcy, nie zawsze podoba się pracownikom.»

Cudzoziemcy uratują budowy? Brakuje już ponad 100 tys. pracowników, a będzie jeszcze gorzej

2019-09-11

Mimo wstrzymania części inwestycji w budownictwie wciąż brakuje 100–120 tys. pracowników. Według branży w 2020 r. będzie gorzej: rozkręcą się remonty torów i budowy dróg, a część Ukraińców wyjedzie do Niemiec.»