czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Podatki od nowa. Oto zmiany, jakie szykuje PiS

2019-10-15

Wyniki wyborów nie pozostawiają złudzeń, która partia będzie zmieniała przepisy podatkowe. Część planów partia Jarosława Kaczyńskiego zdradziła już w swoim programie wyborczym.»

Sąd: Kredyt frankowy to kredyt złotowy. Ale to nadal kłopot

2019-10-15

Nie ma powodu, aby unieważniać umowę kredytową sprzed lat. Zarazem jednak – na skutek zastosowania niedozwolonych postanowień umownych przez bank – frankowicze nie mogą ponosić ryzyka walutowego.»

Mieszkaniowa hossa nie dla wszystkich. Wysokie ceny podbijają kredyty hipoteczne

2019-10-15

Prawie 40 proc. kredytów hipotecznych banki udzieliły w pięciu aglomeracjach. Prym wiedzie Warszawa.»

Reich: Banki widziały w kredytach frankowych dobry biznes, a klienci - tani kredyt [WYWIAD]

2019-10-15

Andrzej Reich: Gdyby nie integracja nadzoru, to z całą pewnością banki zostałyby lepiej zdyscyplinowane. W 2007–2008 nie byłoby takiego boomu kredytowego.»

Tomasz Prusek: Dlaczego nie powinno się repolonizować mBanku [OPINIA]

2019-10-15

Chęć sprzedaży przez Commerzbank kontrolnego pakietu akcji mBanku jest dla państwa idealną okazją, aby kontynuować nacjonalizację w gospodarce. Jednak w dłuższej perspektywie byłby to zły scenariusz dla banku, jego deponentów, branży bankowej, a także samego państwa oraz… polityki klimatycznej.»

Podchody w obozie dobrej zmiany. Politycy PiS mają pretensje do prezesa TVP

2019-10-15

Mimo zwycięstwa w obozie Zjednoczonej Prawicy może dojść do wewnętrznej wojny. Wszystko przez znaczące umocnienie koalicjantów PiS.»

Wyłudzali duże pieniądze od polskich klientów. Jak Agricole Trade udawał znany bank [ŚLEDZTWO DGP]

2019-10-15

Platforma podszywająca się pod znaną instytucję finansową wyłudziła miliony złotych. Pracownicy brokera niby foreksowego, niby powiązanego ze znanym bankiem, przejmowali kontrolę nad komputerami klientów. Za ich zgodą.»

Ile wyniesie grzywna? Ostry spór resortów

2019-10-14

Ministerstwo Finansów chce, by najniższa grzywna wynosiła 100 proc. uszczuplonego podatku. Przeciwne są Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuratura Krajowa i Rządowe Centrum Legislacji»

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych: kto się ma zapisać - nie wiadomo

2019-10-14

Rusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Wielu przedsiębiorców ma kłopoty z ustaleniem tego, kogo wpisać. A kto się nie wpisze w ogóle, zapłaci. I to do 1 mln zł»

Janosikowe: Warszawa płaci więcej niż powinna

2019-10-14

Władze Warszawy uważają, że z powodu zaniżonej przez GUS liczby mieszkańców dopłacą do janosikowego średnio 350 mln zł rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat»

Gdzie się kończy prywatność według NSA i według TSUE?

2019-10-14

Numer dowodu osobistego, PESEL czy adres IP nie muszą być danymi osobowymi. Takie wnioski można wyciągnąć z wyroku w sprawie warszawskich parkomatów»

Chorzy nie mogą opuścić szpitali. Powód? Długi za wentylację mechaniczną

2019-10-14

Część podmiotów zajmujących się wentylacją mechaniczną wstrzymała przyjmowanie. Powodem są niezapłacone nadwykonania. Oznacza to, że pacjenci nie mogą być wypisani z oddziałów»

Wybory 2019: Czego Polacy oczekują od nowej władzy? [SONDAŻ DGP i RMF FM]

2019-10-14

Ochrona zdrowia to najważniejsze wyzwanie dla nowego rządu – wynika z sondażu IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM. »

Wzrost populizmu nie wynika z ekonomii, tylko z poczucia godności [WYWIAD]

2019-10-14

Fukuyama: Populiści zwykle koncentrują się na obietnicach ograniczenia imigracji. Zwiększanie wydatków społecznych przez PiS to ciekawa innowacja»

A, B, C, PiS... Alfabet tegorocznej kampanii wyborczej

2019-10-14

Kampanijny alfabet z przymrużeniem oka»

Absolutna monarchia PiS. Człowiekiem, którego pozycja najbardziej się umocniła, jest sam Kaczyński [OPINIA]

2019-10-14

Tak naprawdę człowiekiem, którego pozycja najbardziej się umocniła, jest… sam Jarosław Kaczyński. Z perspektywy zewnętrznej to od zawsze pan i władca swojej partii.»

Czego uczy nas nudna kampania wyborcza

2019-10-14

Kampania wyborcza była krótka, nudna i przewidywalna, ale w jej trakcie można było poczynić kilka ważnych obserwacji»

Polityczni kastraci po obu stronach parlamentu? [OPINIA]

2019-10-14

W Polsce wybory wygrywa się zazwyczaj nie dlatego, że jest się silnym, ale dlatego, że przeciwnik jest słabszy. Czy też może raczej należałoby powiedzieć „jeszcze słabszy”. »

Najgorzej mają frankowicze, którzy stracili mieszkania [WYWIAD]

2019-10-14

Prof. Jerzy Pisuliński: Prawo nie zawsze prowadzi do sprawiedliwych rozstrzygnięć. Tym bardziej jeśli mówimy o prostowaniu sytuacji sprzed kilkunastu lat»

Był strajk, teraz pora na nagrody. Nauczyciele mogą liczyć na wyższe bonusy

2019-10-10

Nauczyciele mogą liczyć w tym roku na wyższe bonusy z okazji ich święta. Pieniądze płyną szerokim strumieniem od samorządowych włodarzy i dyrektorów. Jednorazowa gratyfikacja może wynieść nawet 8 tys. zł.»