czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Wybory 2019: Czego Polacy oczekują od nowej władzy? [SONDAŻ DGP i RMF FM]

2019-10-14

Ochrona zdrowia to najważniejsze wyzwanie dla nowego rządu – wynika z sondażu IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM. »

Wzrost populizmu nie wynika z ekonomii, tylko z poczucia godności [WYWIAD]

2019-10-14

Fukuyama: Populiści zwykle koncentrują się na obietnicach ograniczenia imigracji. Zwiększanie wydatków społecznych przez PiS to ciekawa innowacja»

A, B, C, PiS... Alfabet tegorocznej kampanii wyborczej

2019-10-14

Kampanijny alfabet z przymrużeniem oka»

Czego uczy nas nudna kampania wyborcza

2019-10-14

Kampania wyborcza była krótka, nudna i przewidywalna, ale w jej trakcie można było poczynić kilka ważnych obserwacji»

Polityczni kastraci po obu stronach parlamentu? [OPINIA]

2019-10-14

W Polsce wybory wygrywa się zazwyczaj nie dlatego, że jest się silnym, ale dlatego, że przeciwnik jest słabszy. Czy też może raczej należałoby powiedzieć „jeszcze słabszy”. »

Absolutna monarchia PiS. Człowiekiem, którego pozycja najbardziej się umocniła, jest sam Kaczyński [OPINIA]

2019-10-14

Tak naprawdę człowiekiem, którego pozycja najbardziej się umocniła, jest… sam Jarosław Kaczyński. Z perspektywy zewnętrznej to od zawsze pan i władca swojej partii.»

Najgorzej mają frankowicze, którzy stracili mieszkania [WYWIAD]

2019-10-14

Prof. Jerzy Pisuliński: Prawo nie zawsze prowadzi do sprawiedliwych rozstrzygnięć. Tym bardziej jeśli mówimy o prostowaniu sytuacji sprzed kilkunastu lat»

Był strajk, teraz pora na nagrody. Nauczyciele mogą liczyć na wyższe bonusy

2019-10-10

Nauczyciele mogą liczyć w tym roku na wyższe bonusy z okazji ich święta. Pieniądze płyną szerokim strumieniem od samorządowych włodarzy i dyrektorów. Jednorazowa gratyfikacja może wynieść nawet 8 tys. zł.»

Pozew doręczy nawet sprzątaczka. "To efekt niestaranności legislacyjnej"

2019-10-10

Jeśli listonosz nie da rady, do akcji wkroczy komornik. Ten jednak może zlecić dostarczenie pisma z sądu pracownikowi kancelarii z odpowiednim stażem.»

Opieka dentystyczna w szkołach tylko na papierze. Polowanie na dentystów trwa

2019-10-10

Nie ma wystarczającej liczby gabinetów stomatologicznych, by objąć opieką uczniów – to powoduje, że prawie miesiąc po wejściu w życie nowej ustawy, zwłaszcza w dużych miastach, w praktyce ona nie istnieje»

Wild: Polska ma bardzo mocne karty ws. CPK [WYWIAD]

2019-10-10

Tylko od nas zależy, czy będziemy umieli wykorzystać cały wachlarz możliwości, jaki mamy wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego - mówi w wywiadzie Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK.»

Po wyroku TSUE firmy odszkodowawcze chcą zarobić na frankowiczach. Nawet 80 tys. zł

2019-10-10

Po korzystnym dla kredytobiorców wyroku TSUE wielu z nich chce pozwać banki. Niektóre firmy odszkodowawcze za poprowadzenie sprawy życzą sobie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych»

Mało użyteczna lista dłużników podatkowych. Rejestr czeka na dane

2019-10-10

Były wielkie nadzieje, jest rozczarowanie: Rejestr Należności Publicznoprawnych (RNP) nie jest jeszcze narzędziem do szybkiego identyfikowania nierzetelnych podmiotów.»

Cichy sojusz MON z resortem sprawiedliwości. Błaszczak nowym premierem?

2019-10-10

Mateusz Morawiecki to wciąż pierwszy wybór prezesa PiS na stanowisko premiera. Ale jeśli posłowie Zbigniewa Ziobry uzyskają dobry wynik, może zostać nim Mariusz Błaszczak.»

Pakt dla zdrowia 2030: Co jest najważniejsze? [SONDAŻ]

2019-10-10

Z 11 punktów, które znalazły się w Pakcie dla Zdrowia podpisanym przez największe partie polityczne, przekonane do tego przez DGP – najważniejsze obok pieniędzy okazują się zdrowe zęby dzieci oraz opieka nad osobami starszymi.»

Koalicji Obywatelskiej wymyka się Senat. Bratobójcza walka zwiększa szanse PiS

2019-10-10

W co najmniej tuzinie okręgów bratobójcza walka kandydatów opozycji zwiększa szanse PiS.»

Zbrodnie vatowskie: Za podatki wciąż jeszcze rzadko trafia się do więzienia

2019-10-10

W ubiegłym roku sądy powszechne skazały prawie 45,5 tys. osób za wykroczenia i przestępstwa skarbowe i celne. Z tego 99 proc. sprawców zostało ukaranych grzywną.»

Byli esbecy, którzy przeszli do ZUS, mają się świetnie

2019-10-10

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy nie poddali się weryfikacji na początku lat. 90. i trafili do systemu powszechnego – pobierają wypracowane emerytury. Ich ustawa dezubekizacyjna nie dotyczy.»

Odsetki dla zalegających z płatnością to konieczność

2019-10-09

Po upływie 60 ustawowych dni strona zalegająca z płatnością musi uiścić odsetki. I to nawet wówczas, gdy w kontrakcie określono dłuższy termin zapłaty za fakturę»

Split payment nie zawsze dobry dla kupujących

2019-10-09

Będzie można dzielić zakupy, aby kwoty na fakturach nie przekraczały brutto 15 tys. zł. Kto tak zrobi, uniknie obowiązku zapłaty w podzielonej płatności, ale będzie solidarnie odpowiadał za VAT sprzedawcy»