czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Ile samorządy płacą na rzecz dzieci i seniorów?

2019-10-09

Samorządy wydały w 2018 r. ponad 26 mln zł na własne świadczenia dla osób wychowujących dzieci»

To zupełnie nowy pracownik, czyli jak firmy oszukują PIP

2019-10-09

W razie ujawnienia pracy na czarno firmy twierdzą, że podwładny jest zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej, której nie trzeba zawierać na piśmie»

Wojciechowski w końcu przekonał do siebie Unię

2019-10-09

Kandydatowi PiS ostatecznie udało się przekonać do siebie europosłów, którzy poparli go wczoraj na komisarza rolnictwa»

Polska już nie jest darmowym wysypiskiem [WYWIAD]

2019-10-09

Henryk Kowalczyk: Nasze reformy uszczelnią rynek odpadowy, wyrugują nieuczciwą konkurencję i zahamują wzrost cen. Przestępcy nie mogą już traktować nas jak darmowe wysypisko.»

W ekologicznym rolnictwie konieczna jest krystaliczna uczciwość [WYWIAD]

2019-10-09

Jan Ardanowski: Warto płacić, gdy ktoś dostarcza produkty poszukiwane przez konsumentów. Dopłacanie tylko do filozofii życia w zgodzie z naturą to absurd – chcesz, to żyj jak św. Franciszek, ale nie za publiczne pieniądze. Przez te błędne unijne rozwiązania dochodziło do sytuacji, w których na setkach hektarów powstawały słynne sady orzechowe.»

Wzrost płacy minimalnej nie zatrzyma najlepszych pracowników

2019-10-09

Obciążenia związane z kosztami pracy w Polsce, przy uwzględnieniu wydajności, są jednymi z większych na świecie, a biorąc pod uwagę obietnice przedwyborcze polityków, sytuacja może jeszcze drastycznie się pogorszyć»

Koniec z płatniczymi zatorami? Na pewno będzie nieco łatwiej

2019-10-09

Przeciwdziałające zatorom płatniczym rozwiązania wyglądają niemal jak koło ratunkowe rzucone firmom, przed którymi państwo piętrzy coraz większe wyzwania. Ale najważniejsze, że w końcu są i wstępnie zbierają pozytywne oceny biznesu»

5G: rewolucja technologiczna i wyzwanie

2019-10-09

Wydawałoby się, że superszybkie transmisje, w tym technologia 5G, nie mają nic wspólnego z hasłem VII edycji projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” – „Przedsiębiorca – podatnik, pracodawca, partner”. Ale tylko pozornie»

Banki są przeciążone, a to na nich - wzorem Niemiec - opieramy gospodarkę

2019-10-09

Politycy polubili porównania do niemieckiej gospodarki przy opisywaniu perspektyw rozwoju Polski i kreśleniu przed nami świetlanej przyszłości. Szczególnie w trakcie kampanii wyborczej. Osobiście sądzę, że doganiamy Niemców w wielu obszarach, szczególnie podobni jesteśmy w sposobie finansowania rozwoju gospodarczego»

Zerwanie umowy to dla firmy ostateczność. Nadchodzi fala pozwów

2019-10-08

Przedsiębiorca, który przestaje realizować kontrakt, musi się liczyć z koniecznością zapłaty kar umownych. I nie ma znaczenia, że musiałby dopłacić do interesu.»

Dyscyplinarki w Sądzie Najwyższym wstrzymane. Rzecznik czeka na TSUE

2019-10-08

Rzecznik dyscyplinarny zawiesił postępowania dotyczące tzw. nowych sędziów Sądu Najwyższego. Czeka na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej»

Lekarzu, uważaj, co podpisujesz. Niedozwolone klauzule w umowach to już plaga

2019-10-08

Niedozwolone klauzule w umowach z lekarzami to już prawdziwa plaga. Najczęściej próbuje się wymusić na nich zgodę na dodatkowe obowiązki – w dobie braków kadrowych to niemal powszechna praktyka»

Strajk włoski się nie opłaci? Uderzy nauczycieli po kieszeni

2019-10-08

Dyrektorzy szkół niezależnie od tego, czy popierają, czy też nie nową formę protestu, będą musieli płacić mniej tym, którzy nie będą wykonywać dodatkowych obowiązków służbowych.»

Resort infrastruktury ma projekt regulacji e-hulajnóg. Odzew społeczny jest ogromny

2019-10-08

Są projekty ważniejsze, bardziej kontrowersyjne czy mocniej ingerujące w życie jednostek. Jednak żaden tak nie zmobilizował obywateli do wyrażenia opinii jak prawo dotyczące UTO.»

Tytoniowe wymieranie. Rolnikom już nie opłacają się uprawy

2019-10-08

Powierzchnia pól maleje. E-papierosy i produkty nowatorskie nie zmieniły sytuacji. Rolnikom nie opłaca się uprawiać tej rośliny.»

Branża OZE liczy na zniesienie 10H w przyszłej kadencji, minister Emilewicz zapowiada „korektę”

2019-10-08

Sytuacja poprawi się po tegorocznej aukcji OZE, dzięki której mają powstać nowe instalacje, m.in. wiatraki o mocy 2,5 GW. Branża wciąż jednak czeka na dwie zasadnicze zmiany – złagodzenie zasady 10H dla wiatraków lądowych i specustawę dla morskich farm»

Za rewolucją technologiczną kryje się drugie dno. Ktoś musi ją sfinansować [OPINIA]

2019-10-08

Kilka tysięcy w 2010 r., 2 mln w 2018 r. i prognozowane (np. przez Bloomberg NEF) 10 mln sprzedanych elektryków w 2025 r. W 2040 r. 6 na 10 sprzedawanych aut na świecie będzie zeroemisyjnych. Za tymi cyframi kryje się drugie dno.»

Do USA dociera kryzys. Rynki boją się recesji

2019-10-08

Początek października przyniósł całą serię danych sugerujących, że kryzys – objawiający się na razie spowolnieniem gospodarczym – dociera do Stanów Zjednoczonych.»

Niektórzy pozostaną nielegalni na zawsze. Ameryka nie otwiera swoich granic przed wszystkimi Polakami

2019-10-08

DGP zbadał, kim są rodacy, którzy wyjechali do USA, by pracować na czarno.»

Kampania wyborcza bez gwałtownych zwrotów akcji. Zobacz, kto wygrałby wybory do parlamentu [SONDAŻ]

2019-10-08

W tegorocznej kampanii zabrakło przełomów takich jak „dziadek z Wehrmachtu” czy znikających towarów w lodówce»