czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Ceny transferowe: powiązani skontrolują się sami

2019-10-23

Kontroli w zakresie cen transferowych jest relatywnie mało, a kwota doszacowanego dochodu spada. Eksperci tłumaczą: w miejsce kontroli wkroczyła analityka.»

Gminy oddają resztę pieniędzy ze środków na obsługę 500+

2019-10-23

Przez osiem miesięcy tego roku samorządy zwróciły rządowi więcej nadmiarowych pieniędzy na obsługę programu niż przez cały 2016 r. To irytuje urzędników rozpatrujących wnioski. Ich zdaniem środki te powinny trafić do nich.»

Ma być łatwiej zatrudnić lekarza z Ukrainy. Oto nowe pomysły resortu zdrowia

2019-10-23

Możliwość leczenia bez nostryfikacji dyplomu i egzamin uprawniający do posługiwania się tytułem lekarza chce wprowadzić resort zdrowia. Liczy, że w ten sposób zachęci do pracy w naszym kraju medyków spoza UE. I że zostaną w Polsce»

Sposób na emocje: zamrażalnik trybunalski

2019-10-23

Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się już ani reparacjami od Niemiec, ani aborcją eugeniczną, ani listami poparcia do KRS. Wnioski posłów złożone w tych sprawach trafią do kosza.»

Sąd Najwyższy stworzył ubezpieczeniowy pat

2019-10-23

Najbliższym osoby w stanie wegetatywnym nie przysługuje prawo do zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę – stwierdził powiększony skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.»

Wysokość stypendiów będzie zależała od kierunku studiów

2019-10-23

Zróżnicowanie wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów w zależności od kierunku studiów – takie plany ma resort nauki»

Prawie 80 proc. Polaków uważa, że w szkole powinna być edukacja seksualna [SONDAŻ]

2019-10-23

Choć rodzice mają być głównym źródłem wiedzy o seksie, w szkole powinna być prowadzona edukacja seksualna – tak twierdzą przepytani na zlecenie DGP Polacy. Ich zdaniem rozmowa o współżyciu i antykoncepcji nie jest zachęcaniem do seksu.»

Gawkowski: Lewica będzie popierać wszystkie projekty prospołeczne [WYWIAD]

2019-10-23

Wiosna i SLD to będzie związek partnerski, w którym będzie panowało równouprawnienie. Mamy świadomość, że bez siebie nawzajem nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy - mówi w wywiadzie Krzysztof Gawkowski, poseł elekt, sekretarz zarządu Wiosny.  »

Mentzen: Dostrzegamy pewne przechylenie rządu PiS w kierunku proizraelskim [WYWIAD]

2019-10-23

Jako Konfederacja dostrzegamy pewne przechylenie rządu Prawa i Sprawiedliwości w kierunku proizraelskim. To często jest niezgodne z polską racją stanu, jak choćby daleko idąca uległość w sprawie ustawy o IPN - mówi w wywiadzie Sławomir Mentzen, członek Rady Liderów Konfederacji, wiceprezes KORWiN.»

Uzyskanie pozwolenia na budowę reaktora jądrowego może zająć Synthosowi 7-8 lat

2019-10-23

Synthos liczy, że uzyskanie pozwolenia od polskiego regulatora zabierze nie więcej niż 7–8 lat. Ale procedury mogą temu przeszkodzić.»

Przed nową izbą Sądu Najwyższego prawdziwy test niezawisłości

2019-10-23

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która rozpatrywać będzie protesty wyborcze, została powołana ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r.»

Prof. Dudek o protestach wyborczych: Stąpamy po kruchym lodzie [WYWIAD]

2019-10-23

 W 1995 r. mieliśmy podobną kwestię dotyczącą wykształcenia Aleksandra Kwaśniewskiego. Choć tamto było na dużo większą skalę, mieliśmy aż 600 tys. protestów. Sąd Najwyższy, wprawdzie nie jednomyślnie, ale uznał ważność tych wyborów - mówi w wywiadzie prof. Antoni Dudek.  »

Zacięta wojna o Senat. Gra idzie o 9 mandatów, możliwa jest powtórka wyborów w jednym z okręgów

2019-10-23

Gra idzie o dziewięć mandatów. Podważenie części z nich spowoduje przejęcie Senatu przez PiS lub umocni opozycję. Możliwa wydaje się powtórka wyborów w okręgu nr 2.»

Bitwa o sądownictwo nabierze nowego impetu? Zobacz, co może się zmienić

2019-10-22

Spłaszczenie struktury sądów, wprowadzenie sędziego pokoju, odciążenie Sądu Najwyższego – najprawdopodobniej takie zmiany będzie chciał przeprowadzić nowy rząd.»

Asysta policji dla prywatnego auta? Nie ma takiej procedury

2019-10-22

Eskorta mundurowych na drodze ułatwia dowiezienie do szpitala osoby potrzebującej pomocy. Problem pojawia się jednak, gdy dojdzie wówczas do wypadku, bo przepisy nie regulują tej kwestii»

Prawo, które miało chronić nieletnich w internecie, jest martwe

2019-10-22

Twórcy serwisów internetowych czy aplikacji dla dzieci niespecjalnie przejmują się RODO. Nawet jeśli wymagają zgody rodzica, to łatwo można ją obejść.»

Boom na ulgi dla przedsiębiorców. Z preferencji skorzysta więcej firm niż przypuszczano

2019-10-22

Rząd szacował, że z preferencji polegającej na opłacaniu składek od przychodu skorzysta ok. 170 tys. firm. Jest ich prawie 20 tys. więcej. »

Waszyngton przygląda się Warszawie. Zobacz, jak wyglądały relacje Polski z USA w czasie 4 lat rządów PiS

2019-10-22

  Rząd USA od dnia, w którym premierem została Beata Szydło, bacznie przyglądał się temu, jak nowa władza zmienia Polskę.»

Gen. Hodges: Sojusz Polski z USA jest nie do przecenienia, ale Warszawa nie może lekceważyć Berlina [WYWIAD]

2019-10-22

Wartość polsko-amerykańskiego sojuszu jest nie do przecenienia. Ale nie można opierać się na jednym tylko sojuszniku. Relacje Warszawy z Berlinem są dla niej nie mniej ważne. Nie można ich lekceważyć - mówi w wywiadzie Gen. Ben Hodges – do 2017 r. głównodowodzący armii USA w Europie (USAREUR), obecnie honorowy przewodniczący Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej. »

Autonomiczne autobusy wjeżdżają w polską rzeczywistość. Coraz więcej miast chce je mieć

2019-10-22

Przybywa miast zainteresowanych wprowadzeniem pojazdów bez kierowcy. Na razie przeszkodą są ich ceny i brak ram prawnych do wdrożenia rozwiązania. Ostatnia z barier już niedługo może zniknąć»