Takiej inflacji nie było od ponad 20 lat. Co powinien zrobić NBP?

6 października 2021, 15:38
„Prawdą jest, że inflacja jest powyżej celu, ale jak popatrzymy na czynniki, które złożyły się na tę inflację i na to, co się dzieje w Europie. Ona wszędzie rośnie i wiele czynników jest absolutnie poza kontrolą NBP” – powiedział Ernest Pytlarczyk.

NBP nie ma wpływu np. na ceny gazu na rynkach europejskich. Mamy inflację w Niemczech 4,1 proc. i to jest najwyższa inflacja w historii badania. NBP nie za wiele może zrobić, żeby w perspektywie kilku miesięcy sprowadzić tą inflację do celu – dodał.

Jaka jest najważniejsza rola Narodowego Banku Polskiego? NBP musi dbać o stabilność cen, o wspieranie wzrostu gospodarczego – powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Pekao S.A.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj