Świat/Unia Europejska

20.06.2019, 08:12

Powiązanie funduszy UE z praworządnością to "bardzo rozsądna propozycja"

Wiele krajów UE jest za tym, by w przyszłym budżecie fundusze unijne były uzależnione od praworządności – powiedział dziennikarzom wysoki urzędnik KE. Dodał, że decyzja ta będzie wymagała kwalifikowanej większości, co oznacza, że może zostać przyjęta przy sprzeciwie niektórych państw.

20.06.2019, 08:00

Jak najlepiej rozegrać Brexit? Prognozy dla funta szterlinga

Ponieważ rynki funkcjonują w oparciu o oczekiwania, możliwość, że Boris Johnson zostanie premierem Wielkiej Brytanii była brana pod uwagę już od jakiegoś czasu. Po porażce przywództwa Theresy May narracja na rynku przez ostatnich kilka tygodni zmieniła się w kierunku niekorzystnym dla funta szterlinga, a dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze to twardy Brexit lub rząd Corbyna.

19.06.2019, 21:33

Müller po rozmowie Morawiecki-Tusk: dotyczyła obsady stanowisk unijnych

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w środę telefonicznie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Rozmowa dotyczyła obsady stanowisk unijnych w związku z rozpoczynającym się w czwartek szczytem Rady Europejskiej - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

19.06.2019, 20:31

Słowacja: Szefczovicz kandydatem na członka KE

Rząd Słowacji zadecydował w środę, że słowackim kandydatem na stanowisko w Komisji Europejskiej będzie jej obecny wiceprzewodniczący do spraw unii energetycznej Marosz Szefczovicz – poinformował na swej stronie internetowej słowacki dziennik „Sme".

19.06.2019, 19:49

Mołdawia: Hahn: UE popiera nowy mołdawski rząd

UE popiera nowy mołdawski rząd, a jesienią może być wznowiona unijna pomoc finansowa dla Mołdawii - oświadczył w środę w Kiszyniowie unijny komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn.

19.06.2019, 18:23

Kwieciński: Polska bogaci się i rozwija szybciej niż UE

Polska i Unia Europejska jest kolejny rok na plusie, jeśli chodzi o bogacenie się i rozwój, ale my robimy to szybciej – ocenił w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński komentując dane Eurostatu na temat m.in. wzrostu PKB na mieszkańca.

19.06.2019, 10:41

Obligacje, by spłacać zadłużenie rządu Włoch? "To wykluczone. Mamy euro"

Włoski minister finansów Giovanni Tria w wywiadzie dla „Financial Timesa” wykluczył emisję nowych obligacji, aby spłacać zadłużenie rządu wobec wierzycieli. Jego zdaniem nie ma potrzeby sięgania po taki instrument finansowy. Nie sądzi, by próbowano wyprowadzić Włochy z eurolandu.

18.06.2019, 18:26

Unijni ministrowie nie przełamali klinczu ws. unijnych stanowisk

Na dwa dni przed szczytem UE unijnym ministrom ds. europejskich, który zebrali się, by przygotować to spotkanie, nie udało się wyjść z klinczu w sprawie obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Na razie nie zanosi się na to, by szczyt zakończył się rozstrzygnięciem.

18.06.2019, 17:53

Czaputowicz w Berlinie: Nie zgadzamy się na podwójne standardy w UE

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oświadczył we wtorek podczas wizyty w Berlinie, że Warszawa nie zgadza się na stosowanie podwójnych standardów wobec różnych krajów UE. Odniósł się w ten sposób do zarzutów o naruszanie przez Polskę praworządności.

18.06.2019, 16:36

Austria wygrała z Niemcami. Klęska przed TSUE to cios dla Berlina

Austria wygrała z Niemcami batalię o zaplanowaną opłatę autostradową dla cudzoziemców. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że opłata dyskryminuje zagranicznych właścicieli pojazdów i narusza prawa UE gwarantujące swobodny przepływ osób i towarów.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>