Gospodarka/Stopy procentowe

05.06.2019, 16:00

RPP utrzymała stopy proc. bez zmian. Wzrost PKB w 2019 r. powyżej projekcji NBP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc., podał bank centralny. Rada w komunikacie stwierdziła, że wzrost PKB w tym roku może być nieco wyższy niż oczekiwano w marcowej projekcji banku centralnego (4 proc.).

15.05.2019, 16:05

RPP utrzymała stopy proc. bez zmian. Nadal oczekuje inflacji w pobliżu celu

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. Rada w komunikacie powtórzyła, że inflacja utrzyma się na umiarkowanym poziomie i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego.

18.04.2019, 14:00

Część RPP może rozważyć podnoszenie stóp procentowych w kolejnych kwartałach

Podczas kwietniowego posiedzenia część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie wykluczała rozważenie podwyższenia stóp procentowych w kolejnych kwartałach, jeśli działania fiskalne, potencjalny wzrost dynamiki płac lub ewentualny wzrost cen energii przyczyniłyby się do wyraźnego wzrostu inflacji.

11.04.2019, 06:01

Libor na wylocie, następca dotrze za trzy lata

W miarę pewne jest, że stawki Libor podawane będą tylko do końca 2021 r. Przyszłość nowego globalnego narzędzia wyceny decyduje się tym razem w USA. Wciąż natomiast nie wiadomo, co zastąpi polski Wibor.

05.04.2019, 17:28

Trump: Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że Rezerwa Federalna (Fed) powinna obniżyć stopy procentowe. Jego zdaniem, choć nowo opublikowane dane wskazują na dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki, to działania banku centralnego spowalniają jej wzrost.

03.04.2019, 19:15

Czy w 2020 roku w końcu wzrosną stopy procentowe? Prognozy ekonomistów

Choć według prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adama Glapińskiego możliwy jest scenariusz, w którym obecna RPP nie będzie musiała zmieniać poziomu stóp do końca swojej kadencji (tj. co najmniej do początku 2022 r.), ekonomiści zgadzają się jedynie, że żadnych zmian w poziomie stóp procentowych nie zobaczymy w tym roku. Różnią się jednak co do oceny dalszych perspektyw - część z nich sądzi, że do zacieśniania polityki pieniężnej może dojść już w 2020 r.

06.03.2019, 16:00

RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. Rada w komunikacie podkreśliła, że w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie się kształtować w pobliżu celu banku centralnego.

25.02.2019, 14:22

Morgan Stanley: RPP nie podniesie stóp w reakcji na zapowiedziane luzowanie fiskalne

Analitycy Morgan Stanley sceptycznie oceniają możliwość podwyżki stóp proc. w Polsce, mimo zapowiadanej przez PiS znacznej stymulacji fiskalnej – wynika z poniedziałkowego raportu banku. Ich zdaniem, jakiekolwiek sugestie na temat tego, że stopy proc. powinny być niższe, znikną jak tylko pakiet zmian zostanie zatwierdzony.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>