Forsal/Finanse osobiste

22.02.2019, 06:25

Przez niskie stopy Polacy stracili na lokatach 44 miliardy złotych

Przy oprocentowaniu lokat poniżej 2% łatwiej spotkać kogoś kto idzie do banku zlikwidować depozyt niż kogoś kto idzie wpłacić na lokatę więcej pieniędzy – wynika z danych zebranych przez Open Finance. Trudno się temu dziwić, bo przez lata przyzwyczailiśmy się do wyższych stóp zwrotu. W efekcie dziś widmo skromnych, choć bezpiecznych, zysków zmusza nas do podejmowania większego ryzyka.

21.02.2019, 14:02

Kilka milionów emerytów może chcieć pójść do sądu

Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Sprawiedliwości mają wspólnie zmodyfikować projektowane przepisy dotyczące świadectw pracy. Te proponowane obecnie umożliwiłyby pobierającym świadczenia walkę o ich podwyższenie.

15.02.2019, 13:02

Twój e-PIT wystartował z problemami. MF uruchamia dodatkowe serwery

W ramach usługi e-PIT rozliczyło się już ok. 20 tys. osób - wynika z danych Ministerstwa Finansów, o których na Twitterze poinformował rzecznik resortu Paweł Jurek. Nie obyło się jednak bez problemów. Użytkownicy skarżą się na awarie systemu i problemy z logowaniem.

15.02.2019, 10:03

Będzie bat na chwilówki? Ministerstwo ma projekt nowej ustawy antylichwiarskiej

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowej ustawy antylichwiarskiej, który zakłada m.in. limit odsetek na poziomie maks. 10 proc. w skali roku, maksymalny limit dodatkowych opłat w przypadku zakupów ratalnych na 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Nowa ustawa zakłada także, że zabezpieczenie pożyczek (np. w postaci hipoteki na nieruchomości) nie będzie mogło przekraczać wysokości pożyczonej kwoty powiększonej maksymalnie o 45 proc., podał resort.

15.02.2019, 06:00

Ranking kredytów hipotecznych – luty 2019

Osoby, które w najbliższym czasie chcą zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania, czy budowę domu mają nieco utrudnione zadanie. Banki, obawiając się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, zaostrzają wymagania stawiane klientom. Expander podpowiada, co zrobić aby bez problemu uzyskać kredyt oraz jak znaleźć najlepszą ofertę.

14.02.2019, 20:10

Czy wymiana sprzętu na energooszczędny się zwróci? Policzyliśmy

Czy można radykalnie zmniejszyć rachunek za energię elektryczną i stać się niemal samowystarczalnym energetycznie za rozsądne pieniądze? Dziennikarze WysokieNapiecie.pl policzyli to na przykładzie... schroniska dla bezdomnych i ekskluzywnego biurowca.

13.02.2019, 15:11

Bank poinformuje klientów, dlaczego nie dostali kredytu

Banki będą zobowiązane do bezpłatnego poinformowania klientów, jakie czynniki wpłynęły na to, że ich wniosek kredytowy został odrzucony - zaproponowały w środę komisje sejmowe pracujące nad projektem przepisów wdrażających RODO. Propozycja ta ma akcept rządu.

12.02.2019, 11:28

Co kupimy za przeciętne wynagrodzenie? Więcej chleba, ale na masło już zabraknie

Za przeciętną pensję można było nabyć w ubiegłym roku zdecydowanie więcej niż przed 10 laty chleba, ciasta, drobiu, kiełbasy, serów, jabłek, pomidorów. Natomiast było nas stać na mniej wołowiny, parówek, kaszanki, jajek, masła czy ziemniaków. Tak wynika z rachunków DGP w oparciu o poziom płac netto w sektorze przedsiębiorstw w latach 2008 i 2018 oraz na podstawie cen detalicznych poszczególnych produktów żywnościowych zaobserwowanych przez GUS dla tych roczników.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>