Forsal/Finanse osobiste

13.10.2019, 14:51

Zdolność kredytowa Polaków. Kto może kupić mieszkanie na kredyt?

Wiarygodność, stałe dochody i pieniądze na niezbędny wkład własny, to przepis na zakup mieszkania na kredyt. Rodzina dysponująca dwiema średnimi krajowymi może dziś bowiem pożyczyć na własne cztery kąty prawie 640 tysięcy. Przy wynagrodzeniach na poziomie mediany zdolność spada do niecałych 420 tysięcy, co też powinno wystarczyć na zakup mieszkania w każdym z miast wojewódzkich – wynika z danych zebranych przez HRE Investments.

03.10.2019, 12:33

Co w praktyce oznacza wyrok TSUE? Odpowiadamy na najważniejsze pytania [WYWIAD]

Więcej „frankowiczów” musi dać znać, że nie są zadowoleni ze swoich umów i będą walczyli o swoje prawa w sądach. Wyrok TSUE to kolejny argument w sporze, który dostali do ręki. Tylko pod presją banki zdecydują się na wypracowanie racjonalnych propozycji ugodowych – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

03.10.2019, 11:16

Skutki wyroku TSUE dla frankowiczów. Unieważnienie umowy lub odfrankowienie kredytu

W dniu 3 października 2019 roku TSUE wydał długo wyczekiwany przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18). TSUE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu.

03.10.2019, 07:13

Kredyty mieszkaniowe zaowocowały boomem mieszkaniowym. A później problemami

Dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda ważne orzeczenie dla osób spłacających kredyty walutowe. I dla banków, które tych kredytów udzieliły. Może to być przełomowy moment w niemal 20-letniej historii walutowych hipotek w naszym kraju. Historii, w której początkowy optymizm instytucji finansowych, ich klientów, ekonomistów i polityków (a także dziennikarzy), przerodził się w jeden z największych problemów dla stabilności naszego systemu bankowego.

01.10.2019, 06:02

Słowenia również przewalutuje „frankowe” kredyty?

Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że na terenie Słowenii również powstał problem związany z zadłużeniem hipotecznym we frankach. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja słoweńskich „frankowców”.

26.09.2019, 18:19

Jak Polacy podchodzą do pieniędzy?

W kwestii podejścia do pieniędzy przeceniamy doświadczenia pokoleniowe. Okazuje się, że dużo większy wpływ zaczynają mieć cechy psychologiczne – mówi w rozmowie z DGP prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii UW.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>