Forsal/Finanse osobiste

15.06.2019, 08:09

Ubezpieczenia na życie w kryzysie

Nastały trudne czasy dla towarzystw sprzedających polisy na życie. Wyniki z roku na rok są coraz gorsze. Składka spadła z 39 mld zł w 2008 r. do 21,7 mld zł w 2018 r. Zmusza to ubezpieczycieli do zmian w ofercie i poszukiwania nowych sposobów pozyskiwania klientów. 

12.06.2019, 14:22

Polacy przekonani do biometrii w bankach. To dobrze, bo będzie jej więcej

PSD2, nowa europejska dyrektywa dotycząca usług płatniczych, wprowadza nowe wymagania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo płatności dokonywanych np. w sklepach internetowych. Żeby ograniczyć ryzyko, wprowadzona została zasada, że przy płatności trzeba będzie wykorzystać dwa z trzech elementów: „co mam” (np. kartę płatniczą, smartfon), „co wiem” (PIN, hasło) lub „czym jestem”. To ostatnie otwiera pole do stosowania biometrii w finansach. W grę może wchodzić odcisk palca, skanowanie twarzy czy siatkówki oka.

07.06.2019, 18:15

Zamrożenie cen prądu i dopłaty do aut elektrycznych. Do Sejmu wpłynął projekt zmian ustawy

Do Sejmu wpłynął w piątek projekt zmiany ustawy o cenach prądu. Zamraża on na poziomie z czerwca 2018 r. ceny dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego szpitali, mikro- i małych firm. Większe firmy od 1 lipca mają płacić ceny rynkowe i ubiegać się o pomoc de minimis. Projekt zakłada też dopłaty do zakupu samochodów z napędem elektrycznym i wodorowym.

07.06.2019, 06:10

Ceny mieszkań w Polsce idą w górę. I to nawet o 17 proc.

NBP nareszcie opublikował dane na temat cen mieszkań w I kw. 2019 r. Bardzo ciekawym ich elementem jest tzw. indeks hedoniczny, który pokazuje czy wzrosty cen są prawdziwe, czy są jedynie złudzeniem wynikającym ze zmiany rodzaju sprzedawanych mieszkań. Expander zwraca uwagę, że wzrost jest prawdziwy.

02.06.2019, 21:37

Kupić czy wynajmować? Porównanie raty kredytu i kosztów najmu

Sosnowiec, Częstochowa i Łódź, to miasta, w których najbardziej opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w Sosnowcu można liczyć nawet na 9,5 proc. zysku brutto rocznie, ale przy założeniu, że lokal będzie wynajęty przez pełne 12 miesięcy w roku. Z punktu widzenia osoby, która chce zamieszkać w tym mieście, najem jest tam bardzo drogi. Jego koszt jest o aż 73 proc. wyższy niż rata kredytu. Odwrotna sytuacja jest w Krakowie, Gdyni i Białymstoku, gdzie rata kredytu jest zbliżona do kosztu najmu.

28.05.2019, 08:20

Likwidacja OFE i przeniesienie oszczędności do IKE. Opublikowano projekt ustawy

OFE zostaną zlikwidowane, a wszystkie oszczędności tam zgromadzone zostaną automatycznie przekazane do IKE; będzie się to wiązać z 15 proc. opłatą przekształceniową - przewiduje opublikowany we wtorek projekt ustawy. Opłaty nie będzie, jeśli członek OFE zdecyduje, by oszczędności trafiły do ZUS.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>