Nieruchomości/Mieszkania

07.06.2019, 19:45

Kooperatywy mieszkaniowe. Własne M może być o 20-30 proc. tańsze

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczęło konsultacje projektu ułatwiającego powstawanie domów i mieszkań na własne potrzeby w formie wspólnej inwestycji - poinformował w piątek resort. Kooperatywy mają zachęcać, by mieszkańcy nie wyprowadzali się z miast na przedmieścia.

07.06.2019, 06:10

Ceny mieszkań w Polsce idą w górę. I to nawet o 17 proc.

NBP nareszcie opublikował dane na temat cen mieszkań w I kw. 2019 r. Bardzo ciekawym ich elementem jest tzw. indeks hedoniczny, który pokazuje czy wzrosty cen są prawdziwe, czy są jedynie złudzeniem wynikającym ze zmiany rodzaju sprzedawanych mieszkań. Expander zwraca uwagę, że wzrost jest prawdziwy.

05.06.2019, 06:11

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny obniży ryzyko zakupu mieszkań

Forsowane przez UOKiK powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego ma chronić nabywców przed skutkami finansowymi upadłości dewelopera lub finansującego go banku. Dodatkowe bezpieczeństwo ma jednak kosztować, a finalnie rachunek pokryją przede wszystkim kupujący.

02.06.2019, 21:37

Kupić czy wynajmować? Porównanie raty kredytu i kosztów najmu

Sosnowiec, Częstochowa i Łódź, to miasta, w których najbardziej opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w Sosnowcu można liczyć nawet na 9,5 proc. zysku brutto rocznie, ale przy założeniu, że lokal będzie wynajęty przez pełne 12 miesięcy w roku. Z punktu widzenia osoby, która chce zamieszkać w tym mieście, najem jest tam bardzo drogi. Jego koszt jest o aż 73 proc. wyższy niż rata kredytu. Odwrotna sytuacja jest w Krakowie, Gdyni i Białymstoku, gdzie rata kredytu jest zbliżona do kosztu najmu.

12.05.2019, 07:10

Deweloperski luksus coraz bardziej popularny

Kwartalne analizy portalu RynekPierwotny.pl dotyczące sytuacji na największych rynkach deweloperskich już od dłuższego czasu informowały o wzroście znaczenia droższych mieszkań. Rozbudowa oferty bardziej ekskluzywnych „M”, przyspieszała wzrosty średniej ofertowej ceny 1 mkw. między innymi na terenie Warszawy oraz Gdańska. Zwiększanie się rynkowego udziału luksusowych lokali to z pewnością bardzo ciekawe zjawisko. Właśnie dlatego eksperci RynekPierwotny.pl postanowili bliżej mu się przyjrzeć.

30.04.2019, 05:34

Powiaty z największym wzrostem ludności. Czy rynek mieszkaniowy nadąża za demografią?

Dwudziestoprocentowy lub trzydziestoprocentowy wzrost liczby ludności w ciągu dziesięciu lat, na pewno jest bardzo ciekawym i rzadkim zjawiskiem. Szybkie przyrosty populacji o 20-30 proc. są notowane na terenie tych polskich powiatów, które najszybciej rozwijają się pod względem ludnościowym. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili bliżej przyjrzeć się takim świetnie prosperującym częściom naszego kraju i sprawdzić, jak na ich terenie rozwija się budownictwo mieszkaniowe.

29.04.2019, 05:20

Gdzie Polacy budują największe domy?

W minionym roku najważniejszym tematem dotyczącym krajowej „mieszkaniówki” była rekordowo wysoka aktywność deweloperów. Warto jednak poświęcić nieco więcej uwagi również prywatnym inwestorom, którzy ukończyli prawie 66 300 domów od stycznia do grudnia 2018 r.

08.04.2019, 06:30

Gotowe mieszkanie od dewelopera to już rzadkość?

Preferencje klientów firm deweloperskich dotyczące terminu ukończenia lokum bywają bardzo różne. Dla niektórych osób, zakup tzw. „dziury w ziemi” nie stanowi żadnego problemu. Inni z kolei biorą pod uwagę tylko nowe mieszkania, które zostały już ukończone. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili jak wygląda obecnie udział gotowych „M” w ofercie deweloperów. Wyniki mogą niektórych zmartwić.

04.04.2019, 06:00

Wysokie ceny mieszkań w 12 miastach wojewódzkich

Hossa na rynku nieruchomości przybiera na sile. Drożejące mieszkania są pokłosiem dobrej sytuacji gospodarczej, rosnących wynagrodzeń Polaków i niskiego poziomu stóp procentowych.

01.04.2019, 06:30

Gdzie mieszkania stały się najbardziej przewartościowane?

Dane instytucji takich jak na przykład Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazują, że okres najlepszej koniunktury w krajach rozwiniętych gospodarczo właśnie się skończył. Świadczy o tym również indeks globalnych cen mieszkań.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>