Nieruchomości/Mieszkania

24.05.2020, 08:22

Kwietniowe spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym

Najnowsza informacja GUS dotycząca wyników budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz w okresie pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku, ujawniła pierwsze efekty lockdown’u związanego z pandemią, na który inwestorzy i deweloperzy nie mieli wpływu. Jak nietrudno było przewidzieć, bieżące statystyki uległy zdecydowanemu osłabieniu. Pytanie, czy to stan przejściowy, czy też produkcja mieszkań na dłużej zagości na zdecydowanie niższych poziomach.

19.05.2020, 14:29

Zamiast wspierać zakup mieszkania rząd chce dopłacić do jego wykończenia

Zwrot podatku to nowy pomysł rządu na wsparcie osób młodych, które wprowadzą się do swojego pierwszego mieszkania lub wybudowanego właśnie domu. Za mniejsze pieniądze możliwe byłoby stworzenie w Polsce programu gwarancji kredytowych, który rozwiązywałby realny problem osób młodych - braku wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt.

19.05.2020, 05:40

Ceny mieszkań chętniej rosną niż spadają

Przeceny na rynkach mieszkaniowych nie są zbyt częste i zbyt dotkliwe – pokazuje historia USA, Wielkiej Brytanii czy Australii. W dłuższym terminie nieruchomości drożeją też szybciej niż rosną ceny dóbr i usług mierzone inflacją.

07.05.2020, 06:30

Spada popyt na kredyty mieszkaniowe

Ograniczenia w poruszaniu się, zaostrzenie polityki kredytowej, pogorszenie na rynku pracy i gorsze nastroje Polaków – to wszystko przełożyło się na spadek popytu na kredyty mieszkaniowe o 27,6 proc. - wynika z danych BIK za kwiecień.

02.05.2020, 08:29

Przez koronawirusa Polacy szukają większych nieruchomości

Po latach doniesień o tym, że Polacy chcą kupować mieszkania o coraz mniejszym metrażu, pojawiają się informacje o poszukiwaniu większych nieruchomości. Tak samo jak w przypadku boomu na działki rekreacyjne, tak i szukanie większych mieszkań, można łączyć z koronawirusem. Zmiana preferencji może być więc – tak jak i epidemia - okresowa.

28.04.2020, 06:30

Gołąbiecki: Rząd nie zamknął budów. To uratowało półtora miliona miejsc pracy

- Powoli trzeba gospodarkę przywracać do życia. Co prawda branża budowlana nie cierpi teraz jakoś szczególnie mocno – wszystkie nasze budowy są realizowane – ale w innych sektorach jest znacznie gorzej. I ich kłopoty będą prędzej czy później rzutować na cały obieg gospodarczy - mówi w wywiadzie dla DGP Leszek Marek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA .

28.04.2020, 06:00

Gdzie można stracić lokum bez wypowiedzenia?

Polska nie jest krajem ze szczególnie liberalnymi zasadami wynajmu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, gdzie państwo najmniej ingeruje w relacje pomiędzy właścicielem lokum i najemcą.

27.04.2020, 05:40

Polska pomoc dla najemców jest zbyt skromna?

Kilka europejskich krajów wprowadziło specjalne programy pomocowe dla najemców mieszkań. Warto sprawdzić, jak przedstawiają się one na tle pomocy, którą lokatorom zaproponowała Polska.

21.04.2020, 06:30

Bezrobocie a ceny mieszkań. W jaki sposób rynek pracy steruje mieszkaniówką?

Raczej mało kto nie zdaje sobie sprawy z mocno zawansowanej zależności stanu koniunktury na rynku mieszkaniowym od parametrów rynku pracy. Warto jednak przyjrzeć się tematowi bliżej, ponieważ oddziaływanie to ma w rodzimych warunkach zaskakująco wymierny charakter, czego warto mieć świadomość zwłaszcza w obecnych „ciekawych czasach”.

16.04.2020, 06:10

Gwałtowny wzrost zainteresowania działkami rekreacyjnymi

Na niespełna miesiąc po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń ruch na stronach internetowych sugeruje wyraźny wzrost zainteresowania mieszkaniami i działkami budowlanymi. Niekwestionowanym beneficjentem ostatnich ograniczeń zostały za to działki rekreacyjne, na których Polacy chcieliby się skryć przed rządowymi zakazami.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>