Lifestyle/Psychologia

15.11.2019, 06:45

Bunt po polsku. Bojkot konsumencki nad Wisłą praktycznie nie istnieje

Nie pamiętamy afer, nie wiemy, jak bojkotować ani co to w ogóle jest bojkot konsumencki, a przez nasze zachowanie firmy zamiast tracić, zyskują – tak wynika z najnowszych badań prof. dr hab. Dominiki Maison (UW), które przedstawiła podczas tegorocznej konferencji Nienieodpowiedzialni przebiegającej pod hasłem „Bunt i gniew w (nie)odpowiedzialnym życiu i biznesie”.

06.05.2019, 11:52

Czy homo economicus zamienia się czasem w dobroczyńcę?

Pożar zniszczył jedną z najbardziej znanych katedr w Europie. Ale też wywołał rzadko spotykaną falę solidarności: deklaracje i przelewy idą z całego świata. Taka dobroczynność przeczy podstawowej zasadzie homo oeconomicusa, o której uczy się już na podstawach ekonomii. A może nie?

08.04.2019, 09:35

Oszczędzamy zbyt mało na emeryturę. Dlaczego?

Susann Rohwedder (RAND) wraz ze współautorami z Instytutu Maksa Plancka zweryfikowali, jak swoje przeszłe zachowania dotyczące oszczędności oceniają osoby już w wieku emerytalnym. Okazuje się, że 60 proc. uważa, że powinni byli oszczędzać więcej.

02.04.2019, 06:01

Dlaczego powstają nierówności społeczne? Wyjaśnia to sposób wychowywania dzieci

W jednym z odcinków amerykańskiego show prowadzonego przez Ellen DeGeneres gościem specjalnym była trzylatka znająca wszystkie pierwiastki chemiczne i ciekawostki z nimi związane. W innym odcinku pojawiła się pięcioletnia ekspertka recytująca na wyrywki fakty z kadencji wszystkich prezydentów Stanów Zjednoczonych. Oglądając tych małych geniuszy, zastanawiałam się, ile czasu może zająć poznanie układu okresowego, gdy ma się trzy lata? Ile czasu musi poświęcić na to rodzic? I po co? Okazuje się, że ma to uzasadnienie.

28.01.2019, 17:00

Masz szefa narcyza? Nie martw się, to może mieć swoje plusy

Narcystyczni prezesi uważają, że zawsze mają rację i z łatwością narzucają swoje zdanie innym pracownikom. Dlatego, w codziennym życiu zawodowym, lubią otaczać się ludźmi młodymi, mało doświadczonymi, którzy posłusznie wykonują wszystkie ich polecenia, nie podważając przy tym autorytetu nieomylnego i wszechwiedzącego dyrektora.

22.01.2019, 09:18

Prof. Szulc: Alkohol, narkotyki, dopalacze. To używki, o których można z pewnością powiedzieć, że prowadzą do przemocy [WYWIAD]

Często pada takie sformułowanie – tylko chory psychicznie mógłby coś takiego zrobić. Nic bardziej mylnego: zapomina się o istnieniu zła jako takiego. Ludzie bywają po prostu źli. I tacy, którzy popełniają potworne czyny. To jest praca dla etyków, dla służb chroniących społeczeństwo, ale nie dla psychiatrów - mówi w wywiadzie prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>