Lifestyle/Psychologia

28.01.2019, 17:00

Masz szefa narcyza? Nie martw się, to może mieć swoje plusy

Narcystyczni prezesi uważają, że zawsze mają rację i z łatwością narzucają swoje zdanie innym pracownikom. Dlatego, w codziennym życiu zawodowym, lubią otaczać się ludźmi młodymi, mało doświadczonymi, którzy posłusznie wykonują wszystkie ich polecenia, nie podważając przy tym autorytetu nieomylnego i wszechwiedzącego dyrektora.

22.01.2019, 09:18

Prof. Szulc: Alkohol, narkotyki, dopalacze. To używki, o których można z pewnością powiedzieć, że prowadzą do przemocy [WYWIAD]

Często pada takie sformułowanie – tylko chory psychicznie mógłby coś takiego zrobić. Nic bardziej mylnego: zapomina się o istnieniu zła jako takiego. Ludzie bywają po prostu źli. I tacy, którzy popełniają potworne czyny. To jest praca dla etyków, dla służb chroniących społeczeństwo, ale nie dla psychiatrów - mówi w wywiadzie prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

01.09.2018, 14:12

Uczciwość jest dla Polaków priorytetem. Ale tylko w deklaracjach

Aż 94 proc. Polaków deklaruje, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym – wynika z raportu Moralność finansowa Polaków, wykonanego z inicjatywy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. To bardzo pozytywne wskazanie nie opisuje jednak polskiej rzeczywistości w relacjach finansowych. W codziennych sytuacjach życiowych, związanych z finansami osobistymi, przeciętny Polak traktuje bowiem etyczne standardy bardzo wybiórczo.

14.06.2018, 12:45

Badanie GUS: biedne Podlasie jest szczęśliwsze od innych regionów Polski

Mimo gorszych warunków materialnych niż w bogatszych regionach, niższych płac, mieszkańcy województwa podlaskiego są bardziej zadowoleni z życia, niż mieszkańcy innych części kraju - wynika z danych statystycznych GUS. Cenią warunki przyrodnicze, kontakty społeczne i tradycję - w tym religijność.

08.06.2018, 06:30

Chcesz być kreatywny? Powinieneś wprowadzić do swojego życia te nawyki

Kreatywność postrzega się jako magiczną właściwość, do której dostęp mają tylko wybrani. To błędne przekonanie. Można pobudzać swoją kreatywność. Na przykład poprzez wprowadzenie do swojej codziennej rutyny konkretnych nawyków. Najważniejsze z nich przytacza portal Quartz.

29.05.2018, 06:30

Na przekór stereotypom. Mieszkańcy miast i wsi w USA są do siebie bardziej podobni, niż się wydaje

Powszechne, szczególnie w odniesieniu do USA, jest przekonanie o głębokich kulturalnych różnicach pomiędzy miastami i wsiami. Rzeczywiście, większość Amerykanów jest przekonana, że ludzie żyjący w odmiennym środowisku od ich własnego, wyznają zupełnie inne systemy wartości – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pew Research Center, który przytacza portal Quartz.

21.05.2018, 08:34

Nad brzegiem rzeki. 500 plus zakotwiczyło oczekiwania społeczne

Nie tak dawno wielu entuzjastów programu „Rodzina 500 plus” zachwycało się wzrostem liczby urodzeń. Wbrew głosom ekspertów i zdrowemu rozsądkowi bardzo wiele osób wyższą liczbę urodzeń przypisywało jednoznacznie dobroczynnemu oddziaływaniu promesy 500 zł na rozrodczość. Liczba urodzeń przestała rosnąć. „Jeśli masz wroga, usiądź na brzegu rzeki i czekaj, aż jego ciało spłynie nią w dół” – mawia podobno chińskie powiedzenie.

13.04.2018, 08:20

Bóg mnie kupił. Za gotówkę [WYWIAD]

Dla mnie katolik to ktoś, kto widzi potrzeby innych, reszta to zombi, tylko udają katolików. Prawdziwy chrześcijanin interesuje się drugim człowiekiem - w rozmowie z Robertem Mazurkiem mówi ks. Adam Jabłoński.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>