- Ruch to też paliwo dla mózgu
- Prace ręczne
- Gra na instrumencie muzycznym
- Rozmowa twarzą w twarz
- Wyjdź poza swoją strefę komfortu
Po długim tygodniu pracy umysłowej mózg potrzebuje odpoczynku, ale nie leżenia na kanapie i oglądania seriali, a nowych wyzwań i zaangażowania, jednak innego niż na co dzień. Dobra wiadomość jest taka, że nawet proste weekendowe nawyki mogą pomóc w poprawie pamięci, koncentracji i kreatywności, nie sprawiając wrażenia, że pracujemy. Dlatego twoje weekendowe nawyki odgrywają większą rolę, niż myślisz.
Kiedy wygospodarujesz czas na drobne, celowe czynności, mózg pozostanie elastyczny i czujny. Badania sugerują, że aktywny umysłowo i towarzyski styl życia zmniejszają ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem.
Oto osiem potwierdzonych naukowo sposobów na pobudzenie mózgu.
Ruch to też paliwo dla mózgu
Jak pokazują badania aktywność fizyczna nie służy tylko mięśniom, to także paliwo dla mózgu. Ćwiczenia wspomagają sen, a w połączeniu ze zdrową dietą zwiększają przepływ krwi i promują neuroplastyczność , co wspomaga pamięć i podejmowanie decyzji. Nie oznacza to musisz wyciskać siódme poty na siłowni, czy biegać maratony. Wystarczy jak zatańczysz w kuchni, wybierz się na spacer z osobą, która sety ci życzliwa. Najważniejsze, żebyś czerpał przyjemność z życia i był aktywny.
Prace ręczne
Gotowanie, obróbka drewna, garncarstwo, malowanie i ogrodnictwo to także doskonałe sposoby na zaangażowanie szarych komórek. Praktyczne hobby poprawiają koncentrację i umiejętności rozwiązywania problemów, jednocześnie angażując mózg bez korzystania z ekranu. Okazuje się, że proste czynności, takie jak układanie puzzli, robienie na drutach czy wiązanie much wędkarskich, mogą stymulować uwagę i kreatywność. Dodatkowo przyniosą one większe poczucie szczęścia i stabilniejsze zdrowie psychiczne, co może wpłynąć na zdolność logicznego myślenia.
Gra na instrumencie muzycznym
Innym sposobem, równie skutecznym ja rękodzielnictwo, obudzenia szarych komórek jest gra na instrumencie muzycznym. I nie oznacza to, że musisz umieć grać, wystarczy jak zaczniesz się uczyć. Zacznij od prostych melodii, dopasowanych do Twojego poziomu umiejętności i stopniowo przechodź do bardziej złożonych utworów. Nauka potwierdza tezę, że muzycy rozwijają bardziej motorykę, słuch i rozumowanie przestrzenne, co przekłada się na większy i bardziej sprawny mózg.
Rozmowa twarzą w twarz
Wysyłanie SMS-ów, czy kontakty za pośrednictwem komunikatorów i mediów społecznościowych nie aktywuje mózgu tak, jak komunikacja twarzą w twarz. Rozmowa z żywą osobą ćwiczy pamięć, język i umiejętności emocjonalne. Dlatego znajdź czas na pogawędkę przy kawie, czy telefon do rodziny. Interakcje społeczne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie depresji oraz poprawę zdrowia psychicznego i koncentracji.
Wyjdź poza swoją strefę komfortu
Twój umysł uwielbia nowości. Wybierz inną trasę spacerową, ugotuj nowy przepis lub zapisz się na nowe zajęcia lub warsztaty. Próbowanie czegoś nowego i ciekawego aktywuje różne ośrodki uczenia się w mózgu. Zacznij od wypisania rzeczy, którymi jesteś zainteresowany, ale nigdy nie próbowałeś, a następnie rozwijaj swoją wiedzę.
Daj swojemu mózgowi totalny odpoczynek
Bycie bystrym nie polega na ciągłym robieniu więcej. Dobry sen, leniwe poranki i czas bez technologii mogą zdziałać cuda. Nawet celowe znudzenie ma swoje zalety.
Przeczytaj coś dla przyjemności
Poświęć czas na przeczytanie książki lub dłuższego artykułu, a nie na służbowe e-maile, czy nagłówki wiadomości czytane na komórce w sieci. Skakanie po mediach społecznościowych nie jest stymulacją umysłową. Natomiast czytanie beletrystyki i literatury faktu wzmacnia zdolność koncentracji, zapamiętywania informacji i krytycznego myślenia.
Zapisz swoje myśli
Jak się okazuje prowadzenie dziennika, to nie tylko kwestia emocji, ale także dbanie o umysł. Pisanie na papierze pomaga przetwarzać doświadczenia, klarować myśli i usprawniać zapamiętywanie, ponieważ usprawnia kodowanie i procesy przypominania. Wzmacnia również funkcje wykonawcze mózgu, takie jak planowanie i rozumowanie.
Źródło: Quartz