Lifestyle/Zdrowie

18.09.2019, 16:46

Eksperci alarmują: prawie 3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie lub szkodliwie

Prawie 3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie lub szkodliwie, niestety przegrywamy walkę z alkoholizowaniem naszego kraju – powiedzieli w środę eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Podkreślili, że jednym z powodów jest powszechne przyzwolenie dla picia alkoholu i ograniczone możliwości leczenia tego uzależnienia.

09.09.2019, 18:36

Eksperci: do 2050 r. świat może się pozbyć malarii

Do roku 2050 możliwe jest wyeliminowanie malarii, jednej z najstarszych i zabijających najwięcej ludzi chorób – wynika z raportu czołowych ekspertów opublikowanego na łamach „The Lancet”.

04.09.2019, 15:00

Rulkiewicz: Brakuje nam mechanizmów, które zachęciłyby ludzi do dbania o własne zdrowie

- Problemów w służbie zdrowia jest wiele, ale większość kręci się wokół pieniędzy. One są punktem wyjścia w dyskusji. Jesteśmy w ogonie finansowania ochrony zdrowia jeżeli chodzi o średnią krajów europejskich. Brak pieniędzy powoduje wiele różnych innych komplikacji, takich jak np. odpływ kadr. Roszczenia finansowe pracowników rosną i bez odpowiednich środków ciężko będzie im sprostać – wskazuje Anna Rulkiewicz.

04.09.2019, 14:45

Powstaje Narodowa Strategia Onkologiczna. "Powinny być jasno zdefiniowane cele"

"To jest wyjątkowy moment, bo właśnie przygotowywana jest narodowa stratega na rzecz polskiej onkologii i pojawia się wiele wątków w dyskusji, które powinny być wzięte pod uwagę, tak abyśmy stworzyli dokument i narzędzia pozwalające na poprawę wyników zdrowotnych polskich pacjentów" - mówi Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w rozmowie z Dominiką Sikorą-Malicką podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

30.08.2019, 13:00

Kolejne kraje w Europie tracą status wolnych od odry. WHO: "Cofamy się"

Odra powraca do krajów europejskich, w których ją wytępiono. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje na swojej stronie internetowej, że status krajów wolnych od tej choroby straciły na naszym kontynencie kolejne cztery państwa: Albania, Czechy, Grecja i Wielka Brytania.

25.08.2019, 09:10

Nieuzasadniona wiara w potęgę medycyny, czyli jak nie rozumiemy boreliozy [OPINIA]

Borelioza pokazuje, jak bardzo przeceniana jest medycyna. Ludzie zaczęli oczekiwać, że nauka będzie w stanie wykryć i wyleczyć infekcje bakteryjne, a w przypadku boreliozy, choroby bakteryjnej przenoszonej przez kleszcze, testy są szokująco niedokładne, z kolei zaś leczenie antybiotykami nie zawsze usuwa takie objawy jak ból stawów, zmęczenie, bóle głowy. Lekarze sami nie wiedzą, czemu tak jest.

25.08.2019, 07:07

Nowa pomoc w leczeniu uzależnienia od alkoholu. To sztuczna inteligencja

W Internecie dostępna jest darmowa aplikacja, która może wspomóc osoby uzależnione od alkoholu w zmaganiach z nałogiem. „To unikatowe rozwiązanie, jedno z dwóch na świecie opartych na sztucznej inteligencji” – powiedział PAP Krzysztof Przewoźniak, kierujący pracami badawczo-rozwojowymi systemu o nazwie Addictions.ai.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>