Lifestyle/Nauka

18.10.2019, 05:45

Ultranauka, czyli cztery lata studiów w jeden rok

Materiał z czteroletnich studiów informatycznych na renomowanej amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology można przyswoić w jeden rok i to w domu – twierdzi Scott Young w książce „Ultralearning: Master Hard Skills, Outsmart the Competition, and Accelerate Your Career”.

11.10.2019, 15:37

Aplikacja, która pozwoliła nauczyć się… polskiego. Mamy na rynku kolejną rewolucję?

Połowa października to idealny czas na rewizję... postanowień noworocznych. W końcu kolejny nowy rok za pasem, warto zatem sprawdzić, jak idzie nam realizacja tych poprzednich. Jednym z najczęściej podejmowanych postanowień – nie tylko zresztą związanych z nowym rokiem, ale w ogóle – jest nauka języka: albo chodzi tu o naukę od podstaw, albo o podszlifowanie umiejętności.

07.10.2019, 11:42

Nobel z fizjologii i medycyny: Jak komórki adaptują się do stężęnia tlenu

Nobel z fizjologii i medycyny 2019 trafił do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów - Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

04.10.2019, 07:30

Polscy naukowcy wyhodowali mięso kurczaka na liściach szpinaku

W Centrum Nauki Kopernik wyhodowano na liściach szpinaku mięso kurczaka. Autor eksperymentu Stanisław Łoboziak tłumaczy, jak można uzyskiwać mięso bez cierpienia zwierząt. A dyrektor CNK Robert Firmhofer zaznacza, że w przyszłości, by wyżywić ludzkość, musimy poszukiwać nowatorskich metod żywienia.

09.09.2019, 15:32

Jak będzie się nazywała "polska planeta". Są trzy propozycje

Ciri, Wolin albo Boruta może się nazywać planeta, odkryta przez polskich astronomów pod kierownictwem prof. A. Niedzielskiego. Na nazwę planety i jej gwiazdy można głosować do końca października, wybierając spośród 7 propozycji, zgłoszonych wcześniej przez Polaków.

28.08.2019, 13:21

Emilewicz: Mamy 80 obiektów w kosmosie ze znaczkiem "Made in Poland"

Trzynastu stażystów rozpocznie praktyki w firmach z branży technologii kosmicznych, w wyniku zakończonej właśnie czwartej edycji programu stażowego "Rozwój kadr sektora kosmicznego", organizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

25.08.2019, 07:07

Nowa pomoc w leczeniu uzależnienia od alkoholu. To sztuczna inteligencja

W Internecie dostępna jest darmowa aplikacja, która może wspomóc osoby uzależnione od alkoholu w zmaganiach z nałogiem. „To unikatowe rozwiązanie, jedno z dwóch na świecie opartych na sztucznej inteligencji” – powiedział PAP Krzysztof Przewoźniak, kierujący pracami badawczo-rozwojowymi systemu o nazwie Addictions.ai.

16.08.2019, 18:35

Studencki satelita KRAKsat uległ awarii. Wpadł w pętlę restartów

Studencki satelita KRAKsat, znajdujący się od kwietnia na orbicie okołoziemskiej, zasygnalizował awarię. Dokładna jej przyczyna nie jest znana. Jeśli nie uda się jej usunąć, planowany eksperyment z ferrofluidowym kołem zamachowym może się nie powieść – poinformował zespół KRAKsat.

10.08.2019, 20:46

Naukowcy z SGGW wyprodukowali innowacyjny suszony miód

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyprodukowali suszony miód, który zawiera aż 80 proc. miodu naturalnego. Innowacyjny produkt jest w formie proszku i może być doskonałym składnikiem wielu produktów spożywczych oraz suplementów diety.

03.08.2019, 15:01

Co możemy wyczytać ze śladów krwi?

Wiele osób słyszało zapewne o najsłynniejszym filmowym analityku śladów krwawych - Dexterze. Mało kto jednak ma świadomość, że specjaliści i biegli interpretujący kształty i rozmieszczenie plam krwi występują w polskim systemie prawnym. Jednym z nich jest Kacper Choromański, gość Studia Dziennika Gazety Prawnej.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>