W poniedziałek (15.11) zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogacone zostały o tapiserię z XVI wieku, zaś Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało srebrną szkatułę z początków XVIII wieku. W obu przypadkach darczyńcą był Bank Pekao S.A., który jednocześnie dokonał otwarcia wirtualnej Galerii Sztuki.

Galeria jest dostępna TUTAJ, a prezentowane są tam dzieła sztuki będące własnością banku. Prezes Skiba w rozmowie z DGP wyjaśniał, że Bank Pekao wszedł w ich posiadanie w trakcie swojej długiej, blisko 100-letniej historii, w tym poprzez przejęcia innych banków dokonywane w okresie po roku 1989.

W uroczystości, która miała miejsce na warszawskim Zamku Królewskim wzięli min. udział wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. W swoim wystąpieniu minister Sasin przypomniał, że sztuka nigdy nie mogła obejść się bez mecenatu , a także podkreślił, że pomysł wirtualnej galerii sztuki umożliwi, aby każdy, kto będzie miał na to ochotę, mógł z dziełami sztuki obcować.

Po uroczystości o krótki komentarz do wydarzenia oraz relacji pomiędzy biznesem i instytucjami kultury poprosiliśmy prezesa Banku Pekao S.A. - Leszka Skibę, dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego oraz zastępcę dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Warszawie - Joannę Kilian.

Reklama