Vistal liczy na pozyskanie dużych i prestiżowych kontraktów w Szwecji w II półr.Warszawa, 13.07.2017 (ISBnews) - Vistal Gdynia liczy, że w II połowie br. pozyska przynajmniej część z negocjowanych obecnie dużych i prestiżowych kontraktów na prace mostowe w Skandynawii, głównie Szwecji, poinformował ISBnews prezes Ryszard Matyka.

"Widzimy dużą szansę na pozyskanie prestiżowych projektów mostowych w Skandynawii, m.in. w największych szwedzkich miastach. Obecnie jesteśmy na etapie zaawansowanych negocjacji i liczymy na rozstrzygnięcie w III lub IV kw. tego roku" - powiedział Matyka w rozmowie z ISBnews.

"To inwestycje o istotnej skali, w których wartość przypadających na Vistal dostaw konstrukcji stalowych i montażu sięga ok. 150-200 mln zł. Negocjacje wyglądają bardzo dobrze, liczymy, że uda się pozyskać przynajmniej część z nich" – dodał.

Prezes podkreślił, że w krajach skandynawskich - Norwegii, Szwecji, Danii - spółka wykonuje i pracuje także nad pozyskaniem szeregu mniejszych i średnich kontraktów.

"W Skandynawii składamy dużo ofert, większość obejmuje kompleksową realizację, w tym montaż na miejscu, co przekłada się na wyższą wartość kontraktów. Eksport to ważny kierunek naszej działalności, który stale rozwijamy" - wskazał.

Także w Polsce Vistal konsekwentnie wprowadza formułę generalnego wykonawcy inwestycji i kończy ostatnie zadania jako spółka podwykonawcza.

"W Polsce bierzemy udział w przetargach tylko tam, gdzie możemy być - samodzielnie lub jako konsorcjum - generalnym wykonawcą. Poza negocjowanymi kontraktami o wartości ok. 490 mln zł obecnie przygotowujemy się do udziału w przetargach w Polsce o łącznej wartości ok. 300 mln zł. Ponadto jesienią będziemy składać w konsorcjum ofertę cenową na odcinki drogi ekspresowej S6. Szacowana wartość tej inwestycji to ok. 300 mln zł. Jesteśmy już po prekwalifikacji" - powiedział także Matyka.

Prezes poinformował też, że spółka jest w trakcie dostosowywania działalności do nowej strategii, mającej na celu poprawę rentowności i redukcję zadłużenia.

"Optymalizujemy produkcję, coraz częściej chcemy korzystać z poddostawców, realizując większość kontraktów jako generalny wykonawca. Rezygnujemy także z części aktywów produkcyjnych, biurowych będących w dzierżawie. Już w I kwartale 2017 r. znacznie, bo o 20% r/r, obniżyliśmy koszty ogólnego zarządu. Wprowadzane zmiany będą miały pozytywny wpływ na wyniki Grupy w kolejnych kwartałach" - podsumował.

Vistal Gdynia - spółka dominująca grupy Vistal - to producent konstrukcji stalowych, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w styczniu 2014 r. Grupa działa w segmentach infrastrukturalnym, marine i offshore, w tym infrastruktury portowej, budownictwa kubaturowego i energetyki.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)