Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Dieta w delegacji krajowej wynosi 23 zł

7 maja 2009, 20:05
 • 4
 • Drukuj

Pracownikom, których przedsiębiorca oddelegował do odbycia podróży służbowej, przysługują diety. Ich wysokość zależy od miejsca delegacji i czasu jej trwania.Wśród należności, które przysługują pracownikom odbywającym zarówno krajowe, jak i zagraniczne podróże służbowe, główną pozycję stanowią diety. Ich wypłata służy pokryciu zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży.

Delegacje krajowe...

Przy delegacjach krajowych trwających do 8 godzin dieta nie przysługuje. Jeśli podróż służbowa trwa od 8 do 12 godzin, przysługuje połowa diety, a jeśli ponad 12 godzin, przysługuje dieta w pełnej wysokości. Natomiast jeśli podróż trwa ponad dobę, to za każdą dobę przysługuje pełna wysokość diety, a za niepełną dobę odpłatność jest następująca: do 8 godzin – połowa diety, ponad 8 godzin – cała stawka.

Dieta nie przysługuje w dwóch przypadkach, gdy pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie lub gdy został oddelegowany do miejscowości, w której zamieszkuje. Obecnie dieta przy podróżach krajowych wynosi 23 zł.

... i zagraniczne

Pracownik oddelegowany w podróż zagraniczną powinien otrzymać zaliczkę w walucie obcej lub polskiej na niezbedne koszty podróży i pobytu za granicą. Dieta w tym przypadku przeznaczona jest na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.

Za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną dobę odpłatność wynosi: do 8 godzin – 1/3 diety, od 8 do 12 godzin – połowa stawki, a ponad 12 godzin – cała dieta.

Jeśli pracownik otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, to przysługuje mu: na śniadanie – 15 proc. diety, na obiad – 30 proc., na kolację – 30 proc. i na inne wydatki – 25 proc. diety.

Dietę wypłaca się pracownikowi w takiej stawce, jaka obowiązuje w docelowym państwie podróży.

Pracownikowi, który otrzymuje za granicą ekwiwalent pieniężny na wyżywienie, dieta nie przysługuje. W przypadku gdy otrzymywany ekwiwalent pieniężny jest niższy, oddelegowanemu przysługuje wyrównanie do wysokości diety. Natomiast jeśli zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie, przysługuje 25 proc. diety na tzw. inne wydatki.

Podstawa prawna

● Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 30 listopada 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności (...) z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 227, poz. 1661).Źródło:GP/forsal.pl
 • 4
 • Drukuj

Najnowsze komentarze:

 • mmllmm2011-03-26 19:10

  Znalazłem kilka miejsc gdzie jest dobrze opisany proces rozliczenie delegacji, krajowa podróż służbowa, kilometrówka, czas pracy a delegacja służbowa.

 • raf2011-03-22 07:58

  Polecam artykuły na ten temat na portalu Taxfin. Delegacje i diety służbowe

 • lato2011-02-15 08:36

  niestety - ale wg mojej wiedzy - krajem docelowym delegacji jest Litwa - więc dieta przysługuję Ci za czas pobytu na Litwie - od momentu przekroczenia granicy PL w stronę Litwy, do momentu przekroczenia granicy PL w stronę Polski. Niestety z mojej wiedzy dieta za podróż w PL nie przysługuje... ale takie mamy prawo... choć wiem, że niektóre firmy w takim przypadku (całodzienna podróż po PL w celu przekroczenia granicy) wypisują również polską delegację (oni nazywają to delegacja dojazdowa czy jakoś podobnie) - wtedy przysługuje Ci dieta... ale nie wiem czy ten sposób jest do końca poprawny - raczej nie... Najlepiej - po drodze spotkaj się z innym klientem i wtedy masz pełnoprawną delegacje w Polsce, za którą otrzymasz dietę polską - choć doskonale wiemy że za te 11,50 PLN (połowa) bądź 23,00 PLN (pełna dieta) nie za bardzo jest adekwatną wielkością - proszę spróbować zjeść posiłek - nie w fast foodzie i nie szukając "baru mlecznego" (nic nie ujmując tym instytucjom) za w/w kwotę... pozdrawiam

 • kamm2010-03-12 09:46

  Proszę o pomoc, wyjeżdzam samochodem sluzbowym na Litwę, ok 700km (z czego prawie 600 przez Polskę) a wiec wyjeżdzam rano i pod wieczór zamierzam być na Litwie w hotelu, następny dzień spotkanie z klientem i powrót do Bialegostoku - nocleg w hotelu w Polsce. Trzeci dzien powrot z bialegostoku do firmy, ok 600km czas trwania ok 10-12 godzin.moje pytanie brzmi, czy przyslugują mi jakies diety, jesli tak to ile, czy to delegacja zagraniczna czy kraojowo zagraniczna? proszę o pomoc

Forsal.pl | Najnowsze artykuły

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze