Wiceminister w poniedziałek przyjechał do Katowic na serię spotkań z władzami Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Węglokoksu. W spotkaniach uczestniczył też wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Po pierwszym z nich - w Kompanii - Tomczykiewicz był pytany przez dziennikarzy o bieżące plany prywatyzacyjne rządu wobec węglowych spółek.

"Bardzo dobre wyniki Kompanii Węglowej pozwalają optymistycznie patrzeć na scenariusz założony w jej strategii" - powiedział wiceminister, dodając, że strategia tej spółki przewiduje jej upublicznienie na 2014 r.

"Jestem przekonany, że jeśli nie będzie jakichś większych zawirowań w świecie, ta strategia będzie do zrealizowania" - dodał.

Reklama

Pytany o pozostałe spółki, Tomczykiewicz wskazał, że "Węglokoks być może jeszcze w tym roku". Nie chciał odpowiedzieć na pytanie o KHW.

Wiceminister gospodarki zaprzeczył, by jego spotkania z władzami spółek węglowych były związanie np. z przyspieszeniem procesów prywatyzacyjnych. "Chcemy mieć pełną wiedzę na temat stanu spółek. Nie szukałbym drugiego dna" - zastrzegł.

O tym, że Kompania Węglowa zrobi wszystko, by w 2014 r. być gotowa do wejścia na giełdę, mówiła pod koniec lutego - podczas prezentacji nowej strategii spółki - jej prezes Joanna Strzelec Łobodzińska. Jak wyjaśniała, zanim to nastąpi, należy wykonać jeszcze dużo pracy "głównie porządkującej".

Prezes KW sygnalizowała, że mówiąc o debiucie prawdopodobny jest 2014 r. "Będziemy czekać na sygnał właściciela, natomiast zrobimy wszystko, byśmy od strony organizacyjnej i biznesowej byli mniej więcej w tym roku do takiego debiutu przygotowani" - zapewniała.

W Kompanii wdrażane są działania, które mają poprawić organizację spółki i uczynić ją bardziej przejrzystą. Na początku tego roku została zmieniona z trzy- na dwustopniową struktura organizacyjna KW. Przestały istnieć centra wydobywcze, w strukturze pozostały jedynie kopalnie i zarząd.

Kolejne zmiany dotyczą m.in. centralizacji logistyki i zaopatrzenia, tworzenia centrum usług księgowych czy konsolidacji zasobów różnych spółek, pełniących funkcje pomocnicze dla spółki.

Do 2015 r. KW ma spłacić resztę długów po dawnych spółkach węglowych - prawie 650 mln zł wobec ZUS; pozostałe zostały już uregulowane.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ponad 60 tys. osób w 15 kopalniach.