"Większość firm budowlanych przewiduje dalszy spadek produkcji sektora budowlanego w Polsce. Spadek może sięgnąć 11 proc., co oznacza daleko idącą zmianę w porównaniu do prognoz z poprzedniej edycji z marca 2012, kiedy spodziewano się spadku w 2013 na poziomie 4,3 proc." – powiedział partner KPMG Stępień Baxted w trakcie konferencji prasowej.

Według raportu, w segmencie małych i średnich firm przewidywany spadek szacowany jest na 11,2 proc. W segmencie dużych przedsiębiorstw regres prognozowany jest na 11,2 proc., w budownictwie ogólnym jest to 10,6 proc., a w budownictwie inżynieryjnym - aż 12,2 proc. Z kolei w 2014 prognoza spadku branży wyhamowuje do 1 proc.

"Wpływy z budżetu unijnego zaczną być widoczne dopiero pod koniec 2014 roku, ale dopiero 2015 będzie pierwszym pełnym rokiem gdzie będą odczuwalne efekty budżetu UE 2014-2020, głównie w budownictwie inżynieryjnym. W budownictwie ogólnym nie widzę obecnie przesłanek do odbicia" - dodał Baxted.

W I kw. 2013 spadek produkcji budowlanej wyniósł 15,1 proc.

Reklama

Co ciekawe, prognoz zmiany sprzedaży firm według indywidualnej oceny zarządzających wskazują, że menedżerowie spodziewają się średniego spadku przychodów swoich firm o 6,1 proc. w 2013 roku i o 0,5 proc. w 2014 roku.

"Historia naszego badania pokazuje, że rzeczywiste dane GUS są zdecydowanie bardziej zbieżne z indywidualnymi oczekiwaniami co do wyników spółek niż oczekiwań rynkowych" - ocenił partner KPMG.

Według badania, 38 proc. firm spodziewa się zwiększenia udziałów rynkowych w 2013 roku i 54 proc. w 2014 roku. Priorytety na kolejne miesiące według badanych menedżerów to: zwiększenie efektywności, optymalizacja finansowa i procesów zakupu, planowanie i zarządzanie projektami, kwestie podatkowe, poprawa jakości wyboru dostawców. Przejęcia spółek mają niemal zerowe znaczenie.

"Okres umów zawartych naprzód spadł do 7 miesięcy obecnie z 10 miesięcy w 2011. Poziom wykorzystania mocy produkcyjnych 60 proc. - najniższy poziom od początku badania, a najniższy jest w inżynieryjnym - 52 proc. Jednocześnie 32 proc. badanych jest gotowych do przystąpienia do umów z marżami 0 minus" - podaje raport.

Główne przeszkody w prowadzeniu biznesu budowlanego to niedostateczny popyt, biurokracja, konkurencja i wysokie koszty pracy.