Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 10,8 proc. w kwietniu br. wobec 10,7 proc. w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat w komunikacie.

W całej UE stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła w kwietniu 11,0 proc., bez zmian wobec poprzedniego miesiąca. Jednak w porównaniu z kwietniem 2012 roku drastycznie wzrosło. Wynosiło wtedy 10,3 proc. Za średni wzrost bezrobocia w krajach Wspólnoty odpowiada głównie strefa euro, gdzie liczba osób bez pracy rośnie najszybciej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, wyniosła na koniec kwietnia br. 14,0 proc.

Bezrobocie w Unii Europejskiej nadal bije rekordy: w kwietniu bez pracy było niemal 26,5 miliona osób. Europejski Urząd Statystyczny poinformował, że w 27-u państwach w ciągu dwunastu miesięcy w sumie 1,6 mln osób straciło pracę. Natomiast od marca do kwietnia do grona bezrobotnych dołączyło 104 000 osób, z czego 95 000 ze strefy euro.

Reklama

Największy wzrost bezrobocia w porównaniu z poprzednim rokiem odnotowała strefa euro. Najcięższa sytuacja jest w Grecji i Hiszpanii, gdzie bezrobocie nieustannie pnie się w górę. W pierwszym z państw, stopa bezrobocia w lutym wynosiła 27 procentach. W porównaniu do zeszłego roku to wzrost o ponad pięć punktów procentowych. W drugim kraju, bez pracy jest 26,8 procent społeczeństwa (rok temu stopa bezrobocia wynosiła tam 24,4 procent).

>>> Czytaj też: Bezrobocie w Polsce: Jak długo szukamy pracy?

Stopa bezrobocia w strefie euro

W strefie euro stopa bezrobocia wyniosła natomiast 12,2 proc. w kwietniu br. wobec 12,1 proc. w poprzednim miesiącu - podał unijny urząd statystyczny Eurostat w komunikacie.

Przewidywania analityków wynosiły 12,2 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku bezrobocie wynosiło 11,2 proc.

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Eurostat poinformował również, że inflacja w całej strefie euro wzrosła do 1,4 procent w maju z 1,2 procent w kwietniu.

Najgorzej mają młodzi

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że ponad pięć i pół miliona, czyli co czwarty młody dorosły w Europie nie ma pracy.

Ci młodzi dorośli, to osoby poniżej 25 roku życia. W tej grupie średnia bezrobocia w całej Unii znów nieco wzrosła i wynosi 23,5 procent; w krajach strefy euro 24,4 procent.

W najtrudniejszym położeniu są młodzi Hiszpanie; ponad połowa z nich (56,4%) nie ma pracy. Niewiele lepiej jest w Portugalii (42.5%) i we Włoszech (40%). To niepokoi europejskich liderów. „Musimy pilnie znaleźć rozwiązanie problemu bezrobocia i młodych i starszych. Zatrudnienie jest kluczowe dla naszej przyszłości” - mówił podczas wczorajszego spotkania z kanclerz Merkel, prezydent Francji Francois Hollande.

W Polsce bezrobocie wśród młodych jest nieco wyższe od unijnej średniej, wynosi 27,6 procent.