Unia Europejska od kilku lat prowadzi politykę unifikacji przepisów dotyczących funkcjonowania rynku finansowego. Efektem tych prac są dyrektywy i rozporządzenia kształtujące nowy ład w Europie, wpływając tym samym na zmianę modeli biznesowych instytucji infrastrukturalnych w zakresie usług posttransakcyjnych.

Nowe regulacje wprowadzają m.in. obowiązek autoryzacji działalności izb rozliczeniowych CCP, centralnych depozytów papierów wartościowych (CSD) oraz repozytoriów transakcji, co umożliwi im swobodne świadczenie usług we wszystkich krajach UE. Proponowane zmiany wprowadzają izby CCP (a w dalszej kolejności centralne depozyty) w środowisko konkurencyjne i zdemonopolizowane.
Nowe rozwiązania prawne w sferze posttransakcyjnej mają na celu zmniejszenie ryzyka działalności instytucji kluczowych dla zachowania stabilności finansowej państwa, odbudowanie zaufania inwestorów do rynku, a jednocześnie zniwelowanie niebezpieczeństwa zaistnienia kryzysu podobnego do tego z roku 2008.
Mając na uwadze znaczenie europejskich zmian, od kilku lat grupa KDPW realizuje strategię budowania pełnego wachlarza usług posttransakcyjnych w Polsce. W tym celu już w 2011 r. wydzieliła ze struktur KDPW izbę rozliczeniową, wyposażając ją w nowoczesny system zarządzania ryzykiem oparty na metodologii SPAN, wielopoziomowy system gwarantowania, inną niż dotąd kolejność uruchamiania środków w razie niewypłacalności któregoś z uczestników oraz zwiększając poziom jej kapitałów własnych (obecnie 218 mln zł). W dalszym etapie izba KDPW_CCP stworzyła usługę rozliczania derywatów z rynku międzybankowego. Z kolei w listopadzie 2013 r. Krajowy Depozyt, jako jedna z czterech pierwszych instytucji w Europie, otrzymał autoryzację repozytorium transakcji (KDPW_TR). Jak do tej pory w całej UE działa tylko sześć tego typu podmiotów. Izba KDPW_CCP 8 kwietnia br. uzyskała europejską autoryzację jako trzecia (z 22, które o nią wystąpiły) izba w Europie. Grupa KDPW przygotuje się już do kolejnego procesu autoryzacji – tym razem centralnego depozytu.
Reklama
Obecnie Grupa KDPW oferuje szeroki wachlarz usług, wychodzący poza zakres tradycyjnych usług depozytowych – na równi z depozytami Francji, Niemiec, Włoch, Danii, Hongkongu czy Australii.
Warszawa, zajmująca aktualnie 60. pozycję w rankingu globalnych centrów finansowych według firmy Z/Yen, ma sporo do zrobienia, by dogonić Wiedeń (pozycja 19.). Rozwój rynku kapitałowego jest tylko jednym, i to nie najważniejszym, czynnikiem tworzenia takiego centrum. Do kluczowych katalizatorów rozwoju należą bowiem przede wszystkim: silna gospodarka, charakteryzująca się wysokim udziałem eksportu w PKB, sprzyjający gospodarce i rynkowi finansowemu system prawny, silne banki i firmy inwestycyjne, a także inwestorzy instytucjonalni, podejmujący decyzje o inwestycjach transgranicznych w Polsce. Kluczową rolę odgrywają także rozpoznawalni na poziomie międzynarodowym emitenci, dobrze rozwinięta infrastruktura dla biznesu (telekomunikacja, transport, usługi finansowe i doradcze), dostępność wysokiej klasy kadry menedżerskiej, wykwalifikowanych pracowników, wysoki poziom wyższych uczelni. Nie bez znaczenia są również poziom bezpieczeństwa, efektywność sądownictwa czy jakość życia mieszkańców. Wreszcie pozytywny wizerunek kraju, kształtowany poprzez wymianę handlową z zagranicą czy turystykę.
Ze względu na dalekie miejsce w globalnym rankingu, uświadamiające, jak dużo jest jeszcze do zrobienia w Polsce pod kątem rozwoju naszej gospodarki, konieczne są działania wzmacniające silne, już wypracowane obszary, tzn. tworzenie centrów kompetencji i specjalizacji branżowych, które mogą poprawić pozycje państwa w przyszłości.
Wysoki poziom dotychczasowego rozwoju instytucji infrastrukturalnych rynku kapitałowego w Polsce oraz systematycznie pozyskiwane autoryzacje na świadczenie usług posttransakcyjnych w Unii Europejskiej otwierają drogę do budowy międzynarodowych kompetencji w grupie kapitałowej KDPW. Wzmacnianie tych kompetencji i ich dalszy rozwój powinny być jednym z celów tworzonej strategii rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
Zbudowanie i świadczenie kompleksowo usług, szytych na miarę krajowego rynku, na podstawie własnych rozwiązań technologicznych, stanowi unikalną przewagę KDPW nad zagranicznymi konkurentami, koncentrującymi się na usługach zestandaryzowanych, adresowanych do firm globalnych. Zachowanie i rozwój tych kompetencji w Polsce jest kluczowe dla dalszego rozwoju sektora finansowego oraz wspierania wzrostu gospodarczego, tworząc swoistego rodzaju dźwignię do finansowania prywatnym kapitałem rozwoju emitentów papierów wartościowych oraz firm inwestycyjnych.
Utrzymanie w Polsce kompetencji instytucji infrastrukturalnych, takich jak: GPW, KDPW_CCP, KDPW i KDPW_TR, powinno się stać jednym z celów strategii rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Silna konkurencja międzynarodowa sprzyja marginalizacji małych rynków i globalizacji działania dużych instytucji infrastrukturalnych, które koncentrują swoją działalność w głównych centrach finansowych Unii Europejskiej. Jeżeli Warszawa ma aspirować do miana centrum finansowego regionu, silne instytucje infrastrukturalne, zdolne do konkurencji z globalnymi podmiotami, muszą być jednym z istotnych czynników wpływających na powstanie takiego centrum finansowego nad Wisłą właśnie.
ikona lupy />
Iwona Sroka, prezes KDPW / Media