Niemcy zadecydowały o wprowadzeniu płacy minimalnej, która będzie obowiązywać od 2015 roku. Teraz w UE pozostanie już tylko 6 państw, w których nie będzie obowiązywała dolna granica wynagrodzeń.

Pensja minimalna u naszych zachodnich sąsiadów będzie identyczna w całym kraju i wyniesie 8,50 euro za godzinę.

Według raportu Uniwersytetu Duisburg-Essen z 2012 roku 6,6 mln Niemców zarabiało poniżej tej kwoty. Z regulacji zostanie wyłączonych kilka grup: młodzież do 18 roku życia, zatrudnieni krótkoterminowo praktykanci i stażyści oraz osoby, które przed podjęciem nowego zatrudnienia były dotknięte długotrwałym bezrobociem. Do końca 2016 roku nowe regulacje nie będą również obowiązywać w niektórych branżach.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak, plany rządu niepokoją niemieckich przedsiębiorców i plantatorów. Już teraz wiadomo, że niektóre grupy zawodowe, jak np. taksówkarze, będą domagać się rządowego wsparcia, aby poradzić sobie z nową sytuacją. - Dzięki temu pracownicy niemieccy będą chronieni przed dumpingiem płacowym, zaś pracownicy zagraniczni przed wynagrodzeniem uwłaczającym ludzkiej godności – przekonuje niemiecka minister pracy i spraw socjalnych Andrea Nahles.

>>> W wielu kluczowych dla rozwoju dziedzinach wyprzedzamy Stany Zjednoczone. Jednak radość studzi fakt, że to raczej USA wypadają słabo niż my silnie. W wielu kluczowych dla rozwoju dziedzinach Polska wyprzedza USA

Reklama

Na podwyżce płacy minimalnej ucierpią polscy pracownicy sezonowi, którzy latem pracują na niemieckich plantacjach. Według stacji Deutsche Welle sezonowe prace w rolnictwie podejmuje nawet do 300 tys. osób, wśród nich wielu Polaków.

Niemcy są już 22. państwem Unii Europejskiej, które wprowadza płacę minimalną. Według danych Sedlak & Sedlak najwyższe minimalne wynagrodzenie otrzymują pracownicy zatrudnieni w Luksemburgu, Belgii i Holandii. Najniższe minimum płacowe obowiązuje w Bułgarii i Rumunii. Odpowiednio jest to 45 proc. i 49 proc. polskiego najniższego wynagrodzenia.

Wynagrodzenia w Polsce

Polska pod względem płacy minimalnej plasuje się na 13. pozycji wśród 21 państw, w których występują regulacje zarobków. Minimalne wynagrodzenie w Polsce jest niemal 5-krotnie niższe niż w Luksemburgu, w którym pensja minimalna jest najwyższa.

Minimalne wynagrodzenie w Polsce jest niższe niż w państwach, które w ostatnich latach zmagają się z kryzysem finansowym. Lepiej płaci się między innymi w Hiszpanii (195 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce), Grecji (177 proc.) oraz Portugalii (146 proc.).

Płaca minimalna w Polsce ustalana jest corocznie na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 2002 roku.

>>> Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi