Bank Światowy ratuje rosyjską gospodarkę. Moskwa dostanie 868 mln dol.

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
12 maja 2014, 11:14
Siedziba Banku Światowego
Siedziba Banku Światowego/Flickr.com
Bank Światowy planuje udzielenie Rosji pożyczek na sumę 868 milionów dolarów. Przeznaczone są one m.in. na budowę rurociągu - informuje sztokholmski dziennik ”Svenska Dagbladet”.

Dziennik dotarł do dokumentów, które świadczą o tym, iż mimo trwania kryzysu ukraińskiego, prace te toczyły się jeszcze bez zakłóceń, 24 marca.

Bank Światowy jest wyspecjalizowaną agencją ONZ obracającą kapitałem składającym się głównie z wpłat 188 państw członkowskich. Dla przykładu Szwecja w 4 minionych latach wpłaciła do jego kasy równowartość ponad miliarda dolarów. BŚ powołano w celu pomocy krajom w realizacji ważnych społecznie inwestycja. W zamian wymaga sie od nich pewnych działań politycznych min. walki z korupcją czy demokratycznego rozwoju społeczeństw.

Szwedzcy komentatorzy podkreślają, że trudno Rosję, która od 1992 r. otrzymała w pożyczkach z BŚ. 21 mld dolarów, przedstawiać po aneksji Półwyspu Krymskiego, jako kraj spełniający warunki państwa demokratycznego. Jednak wstrzymanie dla niej kolejnych pożyczek może się odbić m. in. blokowaniem przez Moskwę będącą członkiem BŚ, pomocy dla innych państw. Dlatego nie ma jeszcze żadnych decyzji w tej sprawie.

Mimo to odpowiadając na pytanie gazety, urząd szwedzkiego ministra do spraw pomocy międzynarodowej stwierdził, iż BŚ nie może uczestniczyć w legitymizowaniu bezprawnej aneksji Krymu. 

>>> Wojna domowa czy seria krwawych epizodów? Terroryści czy demonstranci? Krwiożerczy buntownicy, a może zwyczajni górnicy? Obu stronom zależy dziś na wzmacnianiu przekazu propagandowego. Pokazujemy, jak mnożą się mity i spiskowe teorie na Wschodzie

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Tematy: finanse
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj