"W ciągu ostatnich 10 lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu. Konsumpcja miedzi stale rośnie, co ma swoje odzwierciedlenie w jej cenie. Kopalnia Sierra Gorda będzie zatem pełnić rolę niezwykle ważnego ogniwa w zapewnieniu podaży na globalny popyt na miedź i molibden" - powiedział dyrektor kopalni Maciej Ściążko podczas uroczystości otwarcia.

Natomiast prezes Wirth poinformował dziennikarzy, że pierwszy transport 6 tys. ton koncentratu miedzi trafi do japońskiego kontrahenta KGHM, zakładów Toyo, w listopadzie br.

W inauguracji kopalni udział wzięło ponad sześciuset gości. Stronę chilijską reprezentowała prezydent Michelle Bachelet oraz Ignacio Moreno, podsekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa. W delegacji rządu polskiego uczestniczyli sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. W imieniu rządu Japonii wystąpił wiceminister ds. zagranicznych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Norihiko Ishiguro.

"Dla japońskich firm Chile jest bardzo ważnym kierunkiem inwestycji. Z powodzeniem inwestujemy w Chile od ponad dwudziestu lat, a Sierra Gorda jest największą inwestycją w historii Sumitomo. Warto podkreślić, że kopalnia ta będzie też ważnym w skali globalnej producentem molibdenu, co istotnie przyczyni się do zmniejszenia kosztów produkcji miedzi" - dodał prezes Sumitomo Metal Mining, współwłaściciela kopalni Sierra Gorda, Yoshiaki Nakazato.

Reklama

Natomiast wiceminister Gawlik podkreślił, że transakcja zakupu kanadyjskiej spółki Quadra FNX, która była właścicielem złoża w Chile udowadnia, że polskie podmioty potrafią prowadzić ekspansję zagraniczną i to na wielką skalę.

"W ciągu roku od przejęcia Quadry FNX, dziś KGHM International, giełdowa wycena KGHM wzrosła o przeszło 60 proc., znacząco wyprzedzając pozostałych dużych producentów miedzi oraz średnią dla branży. Wierzę, że inne polskie firmy dobrze wykorzystają przetarty przez KGHM szlak" - zaznaczył Gawlik.

Od września 2011 r. projekt Sierra Gorda jest wspólnym przedsięwzięciem (w ramach spółki JV Sierra Gorda S.C.M.) KGHM International LTD. (55 proc.) i spółek Grupy Sumitomo.

Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Spółka podała, że prognozowana średnioroczna produkcja przez 23-letni okres eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.