Grecja obligacje

Grecja

źródło: DGP

W wywiadzie dla niemieckiego radia publicznego powiedział, że do 30 czerwca Unia zrobi wszystko, by Grecy mogli pokazać, że są gotowi na reformy. "Grexit - czyli wyjście Grecji ze strefy euro - nie jest naszym celem, ale będzie nieunikniony, jeśli nie znajdziemy wspólnego rozwiązania w ciągu najbliższych pięciu dni" - dodał Oettinger.

Kolejne rozmowy o ratowaniu finansów Grecji odbędą się najprawdopodobniej jutro. Podczas dzisiejszych obrad w Brukseli ten temat ma nie być w ogóle poruszany. Wcześniej kanclerz Angela Merkel zastrzegła, że porozumienie musi być osiągnięte przed poniedziałkiem, gdyż byłby to ważny sygnał dla inwestorów giełdowych.

>>> Czytaj też: Koniec gospodarczego cudu. Turecka gospodarka spada w przepaść

Varoufakis: Nasze przywiązanie do strefy euro absolutne

Grecki minister finansów mówi o "absolutnym" przywiązaniu Aten do strefy euro. Yanis Varoufakis podkreślał na antenie irlandzkiego radia publicznego RTE, że Grecja zrobiła wszystko, co mogła, by dostosować się do - jak stwierdził - "dziwnych oczekiwań" kredytodawców.

Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny nadal nie porozumiały się z greckim rządem w sprawie pakietu pomocowego. Kwestią sporną są między innymi reformy w zakresie emerytur i podatku VAT. Te propozycje podatkowe są nie do zaakceptowania - mówił Yanis Varoufakis, powołując się na przykład turystyczny. "Jeśli teraz pojechałby pan na jedną z naszych pięknych wysp na tygodniowe wakacje w hotelu, zapłaciłby pan 6 procent VAT. To specjalna stawka dla hoteli i szczególnie dla wysp. Jeśli zgodziłbym się na żądania instytucji unijnych, to VAT poszedłby w górę do 23 procent. Nie ma mowy." - oświadczył Janis Varoufakis

Kolejne rozmowy o ratowaniu finansów Grecji odbędą się najprawdopodobniej jutro. Podczas dzisiejszych obrad w Brukseli ten temat ma nie być w ogóle poruszany.